Fotó: gov.ro
2010. január 07., 09:382010. január 07., 09:38
„A minisztérium előirányzott költségvetéséből csupán az elmaradt támogatásokat, az európai uniós programok lebonyolítására szánt önrészt tudjuk biztosítani, az agráriumban dolgozók munkáját támogatni hivatott különféle programokra nagyon kevés pénzt tudunk szánni” – hívta fel a figyelmet a miniszter.
Mint mondta, idén 2 milliárd lejt szánhatnak támogatásokra, ebből 1,81 milliárd lejt még az elmúlt évben kellett volna kiosztani. „Valamivel több mint 200 milliónk marad másfajta agrártámogatásokra – mondanom sem kell, hogy ez az összeg nagyon kevés lesz” – mutatott rá a miniszter.
Az agrártárca idén 9,87 milliárd lejből gazdálkodhat, ez az összeg a bruttó nemzeti össztermék alig 1,69 százalékát teszi ki. Mint ismeretes, január elsejétől megszűntek a mezőgazdasági szektorban dolgozók által igényelhető különböző állami támogatások, így a gazdák semmilyen állami segélyért nem folyamodhatnak az illetékes hatóságokhoz.
Ez azt is jelenti, hogy idén már nem lehet az állam segítségével műtrágyát beszerezni, sőt az öntözőberendezések működtetési költségeit sem fogják fedezni. A vidéki fejlesztési program keretében továbbra is lehet befektetéseket eszközölni az öntözőberendezések korszerűsítésére, az állam azonban nem fogja szubvencionálni a víz- és villanyszámlákat. A mezőgazdasági tárca nyilvántartása szerint az öntözőberendezések használatának költségeire kiállított számlákat az állam eddig közel 90 százalékos arányban fedezte.
Az Európai Bizottság döntése értelmében a csatlakozás időpontjától számolt három év után kell beszüntetni az agrárszektornak szánt állami támogatásokat. Az Európai Unió büdzséjéből származó területalapú támogatások továbbra sem szűnnek meg, a gázolaj jövedéki adójának csökkentésével továbbra is segítik a termelőket. A következő időszakban a minisztérium olyan terveken dolgozik, amelyekkel valamelyest pótolni tudja az állami szubvenció hiányát.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.