2009. augusztus 20., 11:182009. augusztus 20., 11:18
Kiutalta a mezőgazdasági tárca az idén indított Első pajta program keretében megítélt engedélyeket a programban részt venni kívánó, gabonaraktárakat működtető vállalkozások számára. Mint arról beszámoltunk, az Első pajta program keretében a kormány a tárolókapacitás biztosításával abban kíván segíteni a gazdáknak, hogy tárhely híján ne kelljen árun alul, spekulánsoknak eladniuk a gabonát.
A kormány a gazda raktáron álló terményeinek az értékében egy garancialevelet állít ki, amellyel könynyebb lesz kölcsönhöz jutni. Az agrárvállalkozó így nem kényszerül arra, hogy tárolóhely hiányában áron alul értékesítse a termését. A terménylerakat üzemeltetője a hitel fejében hetente egyszer köteles a bankkal közölni az áru hozzávetőleges piaci értékét. Ezt az összeget a termelő és a raktárt fenntartó gazda a Mezőgazdasági Minisztérium képviselőivel közösen állapítja meg.
A felvett összeget a termelő az újabb mezőgazdasági ciklus elkezdésére vagy eszközbeszerzésre is fordíthatja. Az igazolás birtokosának a bank a tárca tervei szerint a megállapított érték hetven-nyolcvan százalékáig folyósít majd hitelt.
Az agrártárca kedden hét, gabonaraktárt üzemeltető vállalkozásnak adta át az engedélyt, ezek tárolókapacitása összesen 185 620 tonna. A részvételi szándéknyilatkozatok benyújtásának augusztus ötödikei határidejéig a tárcához összesen 270 igénylés érkezett be, 5,35 millió tonnás tárolókapacitásra. A tárca közleménye szerint első körben a Boromir Prod (két engedéllyel), a Marsat, az Agrinvest, a Râmnicomb, a Standard Investment, az Intercereal és az Uniconfex kapott engedélyt arra, hogy a program keretében befogadja a gazdák terményeit gabonatárolóiba.
Ilie Sârbu mezőgazdasági miniszter reményét fejezte ki, hogy a gazdák élni fognak a garancialevelek jelentette támogatási lehetőséggel, a minisztériumnak ugyanis jelenleg egyre kevesebb módozat áll rendelkezésére a támogatásukra annak betudhatóan, hogy az ország mezőgazdasága százszázalékosan integrálódott az uniós agrárpolitikába. Mint kifejtette, eddig hat bank érdeklődött annak lehetősége iránt, hogy az állami garancialevelekre hitelt folyósítson a gazdáknak. Veronica Toncea, a Vidéki Hitelgaranciaalap elnöke elmondta, ez a hat pénzintézet a BCR, a BRD, a Raiffeisen Bank, a CEC Bank és az Alpha Bank.
Mint kifejtette, a bankok már dolgoznak a garancialevelek felhasználásával alkalmazható hitelkonstrukciókon, ugyanakkor az a pénzinténzetek belátására van bízva, milyen arányú hitelt folyósítanak majd a garancialevelek tulajdonosainak. Az elnök ugyanakkor pesszimistábbnak bizonyult a kormánynál annak tekintetében, hogy a hitel összege a garancialevélen szereplő összeg mekkora hányadát jelenti majd: az agrártárca által becsült hetven-nyolcvan százalékhoz képest szerinte ez csupán az összeg mintegy ötven százalékát teszi majd ki.
Gheorghe Pogea pénzügyminiszter szerint összesen mintegy tízezer garancialevél kiállítására van kilátás. A programra 42 millió lejt szánnak.
Romániában a elmúlt esztendőben hétmillió tonna búza termett, ez a szám azonban az idei becslések szerint az aszály miatt a mezőgazdasági szakemberek szerint várhatóan négymillió tonna lesz.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.