2007. június 05., 00:002007. június 05., 00:00
A kenyér áremelését egyebek mellett az is indokolttá teszi, hogy júliustól drágul a villanyáram is. Szakértői vélekedés szerint az idei búzatermés nem haladja meg a 2,8 millió tonnát, miközben az ország szükséglete eléri a 3,5–4 millió tonnát – így mindenképpen importra lesz szükség.
ªtefan Nicolae, az Agrostar vezetője a Gardianul napilapnak elmondta, hogy a gabonaféléken kívül a korán érő gyümölcsök és zöldségek mennyiségét is csökkenti az esőmentes tavasz. Mint hangsúlyozta, egyes kereskedők máris visszaélnek a szárazság okozta termésvisszaeséssel, és indokolatlanul magas árakat szabnak az importzöldségnek és -gyümölcsöknek, például a paradicsomnak, ám a kora tavasszal a piaci standokon megjelent importcseresznyének is indokolatlanul magasra emelték az árát. Mint elmondta, a gyümölcs kilogrammonkénti 2 eurós áron érkezett be az országba, egyes árusok viszont 9 eurónak megfelelő lejt is elkértek érte a piacokon.
Jó hír az agrárszakértők szerint azonban, hogy minőségi bort fogyaszthat idén Románia lakossága. Ovidiu Gheorghe, a Szőlőtermesztő és Borkészítő Munkáltatók Szövetségének vezérigazgatója a napokban közölte, a szőlősöket nem károsította meg az aszály. Ez főként annak is köszönhető, hogy legtöbb területet öntözőberendezésekkel látnak el.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.