Fotó: MTI
2011. június 23., 08:002011. június 23., 08:00
A projekt a hazai mezőgazdaság szerkezetátalakítására irányuló európai uniós támogatásokat kívánja kiegészíteni, elsődleges célja, hogy az ingatlanok, telkek új nyilvántartásba vétele által segítse a gazdákat vagyonuk, jövedelmük átlátható, hatékony kezelésében.
„A rendezetlen tulajdonjogi viszonyok kiküszöbölése, az esetleges téves bejegyzések és a határviták megoldásának érdekében szeptember és október folyamán a telkekről új topográfiai felmérések készülnek, amit majd új telekkönyvi nyilvántartások elkészítése követ” – magyarázta Tánczos Barna mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár. Hozzátette, ezt megelőzően, augusztusban, a projektben szereplő megyék gazdáinak az ingatlan-nyilvántartási hivatal társadalmi-gazdasági tanácsadást is biztosít majd, ahol a gazdáknak üzleti tervek elkészítése és a vidékfejlesztési támogatások kapcsán lesz technikai segítségnyújtás biztosítva. „Mindenképp pozitív eredményként könyvelhető el, hogy a projektbe több magyarlakta település is bekerült. Így például Hargita megyéből Csíkszentkirály, Gyergyóremete és Homoródalmás, Bihar megyéből többek között Bors, Vámosláz, Berettyócsohaj, Szalárd és Bihar, Kolozs megyéből Kisbács, Magyarpalatka, Egeres, Nagyiklód, Maros megyéből pedig Szászbonyha és Dános. A projekt hatékonyságának érdekében nagyon fontos a központi hatóságok és a helyi önkormányzatok közötti együttműködés” – fogalmazott Tánczos Barna.
Elmondta, a parcellázásra és az új tervek kidolgozására a Cesar projekten keresztül egy 51,4 millió eurós keret áll az önkormányzatok, földmérő cégek rendelkezésére, amelyet a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (BIRD) által jóváhagyott kölcsönből az állami költségvetés biztosít. A projekt megvalósítási határideje 2013. június vége.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!