Fotó: illusztracio
Kilenctagú háromszéki küldöttség vett részt egy tanulmányúton Dél-Tirolban az elmúlt héten az AgroSic Közösségi Társulás és a Kovászna megyei önkormányzat támogatásával.
2016. március 03., 09:532016. március 03., 09:53
Az illyefalvi, kézdivásárhelyi és zágoni gazdák az autonóm tartományban működő szövetkezeti rendszert tanulmányozták, és tájékozódtak a régióban jól működő gazdálkodási formákról – közölte a megyei önkormányzat sajtóirodája.
A résztvevők találkoztak a helyi tejtermelők szövetségének elnökével, hús- és tejtermelésre szakosodott gazdaságokat látogattak meg, valamint almaraktározó, -válogató és -csomagoló központban is jártak. Orbán Miklós, az AgroSic elnöke elmondta, pár év alatt ki lehetne alakítani egy olyan krumplifeldolgozó rendszert, amely minden gazda számára előnyös lehetne Háromszéken.
„Itthon megfelelnek a körülmények a krumplitermesztéshez, a gazdák tapasztaltak, tehát nyugati szinten tudnak termelni, a szaporítóanyag is kontrolált, vírusmentes. Kisebb gondok vannak a tárolással és a feldolgozással: a mosás, igény szerint történő csomagolás viszont könnyen megoldható” – mutatott rá Orbán.
A szakember szerint a cél az lenne elsősorban, hogy a megtermelt áru megfelelően legyen tárolva. „A nagygazdáknak már vannak ilyen tároló helyiségei, s ha ráállnának arra, hogy a kisebb termelőktől, a 2-3 vagy 10 hektáron gazdálkodóktól felvásárolják a terményt, akkor mindenki jól járna” – tette hozzá. Példaként említette, Dél-Tirolban a kistermelők minőség szerint kategorizálva adják el a terményt a nagyobb szövetkezeteknek, melyek meg tudják oldani a tárolást, a csomagolást és az értékesítést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!