Hatvan százalékkal csökken az Országos Méhészeti Program keretében nyújtott támogatás összege az elkövetkező három évben – jelentette be Daniel Botănoiu, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, a kilencedik alkalommal megrendezett Országos Méhészeti Vásáron.
Botănoiu elmondta, Romániában az idén 7076 méhész 7 millió euró támogatást kapott az Országos Méhészeti Program keretében, 550 ezer méhcsalád után. Ioan Fetea, az Országos Méhészeti Egyesület (OME) elnöke elmondta, az idei méztermés egy átlagos évhez képest 30 százalékkal kisebb, de a tavalyinál mindenképp jobbnak mondható. A rekordot egyébként 2009-ben mérték, amikor az országban összesen 21 500 tonna mézet állítottak elő.
2013. szeptember 18., 18:172013. szeptember 18., 18:17
Romániában 30-40 ezerre tehető a méhészek száma, a gazdák 60 százaléka OME-tagsággal rendelkezik. Az OME 1958-ban alakult, az ország negyven megyéjében működik fiókszervezete, ahol saját értékesítési felületekkel is rendelkeznek.
Románia méztermelés szempontjából a negyedik Európában, Spanyolország, Németország és Magyarország után. Világszinten a legnagyobb termelők Kína (22 szálzalékát állítja elő a globális össztermelésnek), az Egyesült Államok (6), Argentína (6) és Törökország (5).
Fogyasztás szempontjából Románia már az utolsó között szerepel az EU-ban. A legnagyobb fogyasztók Németország, Ausztria, Svájc, Magyarország és Görögország évenkénti 2-3 kilogrammal, majd Franciaország, Olaszország és Nagy-Britannia következik 1-1,8 kilogrammal. Romániában az éves, egy főre jutó fogyasztás 0,2-0,4 kilogramm. Az utóbbi években a hazai mézfogyasztás megnövekedett, köszönhető a természetes élelmiszerek iránti megnövekedett keresletnek, illetve a cukor- és zsírfogyasztás csökkentését szorgalmazó kampányoknak. A hazai termelés 40 százaléka a belső fogyasztást elégíti ki, a többi exportként hagyja el az országot. Románia legfőbb exportpiacai Németország, Nagy-Britannia, Olaszország, Franciaország, Ausztria, USA, Kanada, Japán és Kína.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!