2011. szeptember 29., 08:532011. szeptember 29., 08:53
Emlékeztetett: az elmúlt évben a csapadék miatt megjelenő burgonyavész miatt negatív rekorddal zárta az évet Hargita megye. A krumplitermés a többi székelyföldi megyében is jónak mondható, mi több, a késői tavaszodás miatt az ország déli részének gazdái még koraiburgonya-készleteiket sem tudták értékesíteni, emiatt jelenleg túlkínálat van a piacon, így jelenleg rendkívül alacsony a termény értékesítési ára. Török Jenő elmondta, míg tavaly a 70 banis termelői árról indult egy kilogramm krumpli vásárlási ára, később 1,80 lejre nőtt, több helyen a két lejt is elérte, idén viszont még az 50 banis termelői áron is nehezen tudják értékesíteni a terményt. Elmondta továbbá, várhatóan egy hónap múlva alakul ki a végleges termelői ár, ami várhatóan nagyobb lesz a jelenleginél, becslések szerint akár 75 banis termelői áron is el lehet adni a Hargita megyei krumplit. Török Jenő azt tanácsolta a gazdáknak, hogy aki teheti, még várjon néhány hetet az értékesítéssel, addig, amíg elfogynak a déli megyék nyáriburgonya-készletei.
Amint arról korábban beszámoltunk, a tavalyi átlaghoz képest akár 50–60 százalékkal is nagyobb lesz a földekről betakarított krumpli mennyisége a székelyföldi megyékben, ugyanakkor a gazdák szerint a termés minősége is jobb, mint a korábbi években.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.