2013. március 28., 07:482013. március 28., 07:48
Mados Attila polgármester, aki egyben borászként és borkedvelőként vesz részt a szervezésben, azt reméli, a szigorú, többszintű szakmai zsűrizés miatt a verseny a borászat minőségbeli javításához is hozzájárul majd az Érmelléken.
Az utóbbi hónapokban több településen is zajlottak egyéb borversenyek, ahol arany-, ezüst-, illetve bronzérmeket kaptak a borászok. A Bihar Megye Borásza 2013 megmérettetés ezen rendezvények mellett szakmai borverseny kíván lenni, amely során a nemcsak a munka végeredményére, magára a borra, hanem a borkészítés összes fázisára odafigyelnek majd az ítészek.
„A bor a szőlőben születik, a pincében a hordóban fejlődik, és a palackban testesedik ki, éppen ezért a versenyen tíz százalékban magát a szőlőültetvényt, további tíz százalékban a pincét vagy borházat, végül nyolcvan százalékban a borokat pontozza majd a zsűri. A rendhagyó verseny reményeink szerint egy olyan szakmai közösséget fog kialakítani a jövőben, amely a borkedvelő fogyasztók számára a megbízhatóságot és a jó bort fogja garantálni” – fogalmazott a borász-elöljáró. A versenyen részt vevő borászokat az év során többször úgynevezett régiófelelősök látogatják majd meg, akik írásos és képi anyagot készítenek a szőlőről, pincéről, illetve a bortermelés minden egyéb fontos eleméről.
A borokat Szent Orbán napján, május 25-én zsűrizik Bihardiószegen. „Ha Szent Orbán megvédte a szőlőt a fagykároktól, akkor a borászok hagyományosan borral kínálják szobrát, ha nem, akkor megvesszőzik azt. Reméljük, ebben az évben borral fogjuk öntözni a községközpontban, a Heit család által állított Szent Orbán-szobrot” – mondja Mados Attila. Azok a borászok, akik be szeretnének nevezni a versenyre, március 25-éig jelentkezhetnek a következő e-mail címen: mados.attila@advanta.ro, illetve Füzesi Lauránal a 0761-787985-ös telefonszámon.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.