2010. október 14., 08:452010. október 14., 08:45
Nicolae szerint a gazdák által igényelt támogatások lehívásának eljárását jelentősen bonyolítja, hogy a termelők egyre nehezebben jutnak hozzá bankkölcsönhöz. „Többször is elmondtuk már: az évek óta túlélésre berendezkedett, egyik napról a másikra tengődő, haldokló mezőgazdaságot csak úgy lehet feléleszteni, ha az állam olyan intézkedéseket hoz, amelyek valóban segítik a gazdákat termékeik értékesítésében és a támogatások lehívásában” – fogalmazott a miniszterelnökkel folytatott tárgyalást követően az Agrostar elnöke. Rámutatott ugyanakkor: az egyre nehezebben lehívható támogatások mellett a számottevő befektetések hiánya is nehezíti a gazdák dolgát, így szerinte várhatóan havonta olvashatunk majd híreket az élelmiszerek drágulásáról.
Amint arról már beszámoltunk, Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter bejelentette, legkevesebb nyolc-tíz százalékkal nőhet a közeljövőben az alapélelmiszerek ára. „Vegyék ezt úgy, mint egy feltételezést, pontosabb adatokat azt követően mondok majd, ha elkészül a tanulmány, amelyen a minisztérium munkatársai dolgoznak” – nyilatkozta egy héttel ezelőtt a tárcavezető újságírói kérdésre válaszolva, a kormányülést követően. Valeriu Tabără ugyanakkor hangot adott azon véleményének, hogy egyes élelmiszerek ára már jelenleg is indokolatlanul magas. Véleménye szerint ennek az oka az, hogy sok cég nem tartja be a kereskedelmi etikai kódexet.
Korábban az élelmiszergyártók jelezték, hogy egyes termékek akár 25 százalékkal is drágulhatnak. A húsiparban maximum 10 százalékos átlagos áremelkedést jósolnak, a sütőipar képviselői pedig jóval drasztikusabb drágítást helyeztek kilátásba. „Ha a gabona ára továbbra is nyomás alatt marad, akkor nem vállalhatjuk mi át a többletköltségeket, a kenyér árának növekedése elkerülhetetlen lesz” – nyilatkozta Viorel Marin, a Malom- és Sütőipari Vállalkozások Országos Egyesületének (Anamob) elnöke, hozzátéve, hogy az elmúlt időszakban nőtt a gabona ára, ám a fogyasztók ezt nem érezték meg. Az üzletember nem tért ki a várható drágulás mértékére, ám az ágazatban dolgozó más szakemberek egyes termékcsoportok esetén 25 százalékos árnövekedést sem tartanak kizártnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.