Fotó: Veres Nándor
A romániai szarvasmarha-tenyésztők kaphatják a legnagyobb támogatást az Európai Unióban, több mint 300 eurót állatonként – jelentette be Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter Gyulafehérváron
2016. március 24., 13:092016. március 24., 13:09
2016. március 24., 14:232016. március 24., 14:23
„Hatalmas a késés, ezt nagyon jól tudjuk, de mindent megteszünk annak érdekében, hogy április 8-ától folyósítsuk az elmaradt támogatásokat” – tette hozzá a tárcavezető.
Dacian Cioloş miniszterelnök egy hétfői gyulafehérvári sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Románia jelenleg a harmadik vagy a negyedik legnagyobb szarvasmarha-állománnyal rendelkezik az Unióban, és nem kérdés, hogy az ágazatban dolgozókat támogatni kell a továbbiakban is. Ezzel szemben a Claudiu Frâncu, a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetségének elnöke korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a tej árának fokozatos csökkenése után a kérődzők ára is drasztikusan csökkent.
„Idénre minden összejött: az állattartás költségei megnövekedtek, míg a hús és a tej ára csökkent, ráadásul lassan oda jutunk, hogy egy tehén lassan egy pár cipő árába kerül” – magyarázta a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának keddi ülésén az érdekvédelmi szervezet vezetője. – Egy tehén 500 lejbe, egy liter tej pedig 50 baniba kerül termelői áron. Ha így haladunk, búcsút inthetünk a romániai szarvasmarha-tenyésztésnek az elkövetkező időszakban.”
A romániai szarvasmarha-állomány nagyjából kétmillió állatot számlál, ez a szám azonban évente 100 ezerrel csökken, és a trend várhatóan tovább folytatódik, amennyiben az árak nem emelkednek az ágazatban – jelentette ki továbbá Claudiu Frâncu.
A statisztikai adatok azt mutatják, 2015-ben Romániában, Észtországban és Litvániában vágták le a legtöbb fejőstehenet az Európai Unió területén. Az uniós szakemberek véleménye szerint a növekvő vágásszám egyre gyakoribb jelenség, amely nem fog megállni az ősz végén, sőt a beistállózás és a drága abraktakarmányok használata a téli időszakban a költségek további növekedéséhez vezet, és ez közvetlenül a tej előállítási árát is megemeli.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!