2012. március 08., 08:282012. március 08., 08:28
„Ez nem más, mint a legálisan működő pálinkafőzdék bírságolása – jelentette ki a Krónikának Kelemen Atilla RMDSZ-es parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagja. – Három évvel ezelőtt arra biztattuk a főzdék tulajdonosait, hogy alapítsanak céget, és lépjenek legalitásba, most miután ezt megtették, megnyúzzuk őket”.
A marosvásárhelyi politikus szerint a pénzügyminisztérium intézkedése a pálinkafőzdék csődjét jelentheti, főként azokon a vidékeken, ahol a kisüsti előállítása nemcsak hagyományos tevékenységnek számít, de a megélhetést is jelenti. „Lehetetlen, amit kérnek. Február 29-éig kellett letennünk a garanciát, arra még valahogy összekapartuk a pénzt, különben a pénzügy elkobozta volna a készleten lévő pálinkánkat” – panaszkodott lapunknak Csipán Csaba, a nyárádszentsimoni pálinkafőzde tulajdonosa. Mint mondta, 2003 óta szinte évről évre nőnek az adók, de azt, hogy 2500 eurós garanciát követeljen az állam, nem hitték volna.
A nyárádmenti kisfaluban évente mintegy kétezer liter pálinkát főznek, a garanciapénz öt-hatezer liter kisüsti árának felel meg. A vállalkozás Csipánnak és óvónő feleségének nyújt megélhetési, illetve fizetéskiegészítési lehetőséget. „Jó lenne, ha eltörölnék ezt a határozatot, de nem hinném, hogy megtennék” – szomorkodott a kisvállalkozó. Szerinte sokan ezentúl feketén fogják párolni a pálinkát, mások meg összepótolnak szomszédaikkal, megvásárolnak egy kisüstöt, és otthon állnak neki főzni. Csipán Csaba szerint mindez a minőség meg az állami kassza rovására fog menni.
A kormányhatározat visszavonása érdekében Kelemen Atilla a pénzügyi tárcához fordult. „Egy államtitkárral és két igazgatóval beszéltem; érdekes módon egyikük sem tudott arról, honnan származik a százezer lejes tőkeemelés ötlete. Előbb egymást kérdezgették: hogyan kerülhetett a jogszabálytervezet szövegébe ilyesmi? Végül kisütötték, hogy tévedésről van szó, amit a napokban egy újabb kormányhatározattal fognak korrigálni” – nyilatkozta a Maros megyei honatya. Kelemen szerint visszavonásra szorul az a kormányhatározat is, mely arra kötelezi a szarvasmarha-tenyésztőket, hogy öt évre visszamenőleg fizessék vissza az állami támogatást.
„Nem hinném, hogy ebben az országban van olyan állattenyésztő, aki a törvényesen megítélt állami segélyt ne a megszabott célra használta volna, hanem öt éven keresztül a surgyéban (szalmazsák - szerk. megj.) vagy a bankban tárolta volna, arra számítva, hogy egyszer a pénzügyminisztérium úgyis vissza fogja követelni” – jegyezte meg Kelemen Atilla. Az állatorvos és mezőgazdasági szakember arra szólította fel Stelian Fuia agrárminisztert és Dacian Cioloş mezőgazdasági biztost, hogy mielőbb lépjenek közbe, és követeljék a törvény módosítását. „Ilyen döntést hozni választási évben, politikai öngyilkosságot jelent. Csakis olyan emberek agyában születhetett meg, akik nincsenek tudatában annak, hogy a választópolgárok kétharmada vidéken él” – tette hozzá Kelemen.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.