2011. február 24., 10:112011. február 24., 10:11
„A bankok csak azoknak a farmereknek tudnak kölcsönt biztosítani, akik legalább 100 hektáros területet művelnek meg, így nagyon sok gazda esik el ettől a lehetőségtől” – hívta fel a figyelmet Marinel Burduja, a Raiffeisen Bank alelnöke.
Veronica Toncea, a Mezőgazdasági Garanciaalap képviselője arra mutatott rá, hogy a mezőgazdaság terén az Európai Unióban nagy hátránnyal startoló Romániának – ahol a lakosság hivatalosan 31,7 százaléka, egyébként közel fele gazdálkodásból él – komoly lehetőséget jelentene a felzárkózásban a tagosítás (a földek összevonása által megvalósuló hatékony gazdálkodási rendszer) mint gazdálkodási forma meghonosítása. „Mindenképp mentalitásváltásra van szükség, ha Románia mezőgazdasági adottságait megfelelőképpen akarjuk kihasználni a jövőben” – mutatott rá Marinel Burduja.
A konferencián felszólaló szakemberek szerint a román agrárium fejlődését hátráltatja az is, hogy a gazdálkodók több mint fele 60 év fölötti – ezt mutatják legalábbis a legutóbbi népszámlálási adatok –, ugyanakkor rendkívül kevesen rendelkeznek mezőgazdasági szakmai képzéssel.
Mezőgazdasági szakképzési és tájékoztatási tevékenységek támogatását célzó intézkedés kiírásáról tárgyalt a héten az agrártárca vidékfejlesztési programokért felelős hatósága, tájékoztatott Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár sajtóirodája. A 111-es intézkedés – amelynek keretén belül az első projektjavaslatok vélhetően márciustól indulnak el – elsődleges célja az agrárágazatban dolgozók szaktudásának növelése annak érdekében, hogy versenyképességük és gazdálkodásuk minősége is javuljon. Tánczos elmondta, a felnőttképzést célzó kiírást egy régiónként elvégzett elemzéssorozat alapján indítják útjára, melynek keretében felmérnék , hogy térségenként milyen képzésekre van szükség. „Az országban szükség van a gazdák szakismereteinek javítására, bővítésére, s a 111-es intézkedés pontosan ezen szakmai képzések, kiállításokon való részvételek finanszírozását biztosítaná” – mondta Tánczos.
A gazdáknak nincs elegendő anyagi keretük a tavaszi munkálatok lebonyolítására – hívta fel a figyelmet Ioan Zamfir, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének (LAPAR) alelnöke egy bukaresti agrárfórumon. Mint mondta, az elmúlt év csapadékos időjárása miatt a terméshozam jelentősen csökkent a korábbi évekhez képest, ugyanakkor a minőség sem volt a legjobb, így a gazdák rendkívül alacsony áron tudták értékesíteni a termés egy részét. Zamfir úgy tudja, a gazdák 85 százaléka küszködik pénzügyi gondokkal.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.