Fotó: Mediafax
2009. június 18., 00:342009. június 18., 00:34
Négyszer annyit exportált Magyarország Romániába az elmúlt évben, mint 2002-ben. Ezzel Németország után Románia lett a Magyarországon előállított élelmiszerek második legfontosabb exportpiaca. Gráf József agrárminiszter szerint elképzelhető, hogy idén Románia lesz az agrártermékek legfontosabb felvevőpiaca, akár egymilliárd euró értékben vásárolhatnak a magyar eladóktól. Ez Békés megye számára különösen kedvező a határ közelsége miatt.
Romániában – ahogy az uniós csatlakozás után – a helyi termelés jelentős része áldozatul esett az egységes piachoz kötődésnek. Közben viszont egyre nagyobb a lakossági fogyasztás a külföldi vendégmunkások által hazaküldött pénznek köszönhetően. „Függetlenül attól, hogy a gazdasági válság Romániát is elérte, és talán még rosszabbul érintette, mint Magyarországot, élénk a magyar–román kereskedelem – mondta Orosz Tivadar, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar–román tagozatának elnöke. – Az árfolyam-ingadozás nem tesz jót a magyar vállalkozóknak, az viszont előny, hogy felvevőpiacra találnak a kereskedők, hiszen a magyar piac szűkül. Ha nem lenne ekkora bizalmatlanság, hogy szinte csak akkor adják át a magyarok az árut, ha azonnal fizet a vevő, még intenzívebb lenne a kapcsolat.
Idén az első negyedévben megélénkült a gabonakivitel, de kevésbé jó a helyzet a húsexportot illetően. Kereslet lenne, csak nincs elég magyar élő sertés, ráadásul szigorúbbak a malac kiszállítására vonatkozó szabályok.
Adamcsik László, a Csabai Raktárszövetkezet elnöke szerint nemcsak a hízót vásárolják szívesen a románok Békés megyében, hanem a szükséges takarmányt is. Ezért a magyar árakhoz képest 3–7 százalékkal többet adnak. Ez látszólag azért szokatlan, mert általában ott tartanak állatot, ahol megterem az eledel is. A szakember szerint jószágonként 70 euró állatjóléti támogatást vehet fel a román gazda, ennyiért már malacot is vásárolhat Magyarországon. Néhány hónap alatt a felhizlalt sertésért hozzájut a támogatáshoz és az átvételi árhoz is. A magyarok előre terveznek, adásvételi szerződést kötnek, amit majd később érvényesítenek. A románok ellenben viszik az árut és fizetnek is – mondta Adamcsik László. „Azokkal a cégekkel üzletelünk, amelyek román viszonylatban megállnak a piacon, nekik ugyanis van annyi pénzük, hogy azonnal egyenlítik is a számlát. Voltak már rossz tapasztalataink, ezért az elővigyázatosság” – jegyezte meg a szakember.
Románia az egyik legfontosabb exportpiaca a szarvasi Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt.-nek. Erdélyi István vezérigazgató elmondta: elsősorban vörös húsokat, alsó- és felsőcombot értékesítenek a román piacon, de a panírozott termékek iránt is egyre nagyobb az érdeklődés. Azokkal a cégekkel, amelyekkel szoros kapcsolatot ápolnak, 21 napos fizetési határidőben egyeztek meg. Orosz Tivadar szerint a nagyok mellett sok kis cég is próbálkozik a román piacon, gyakran egymás elől halászva el a megrendeléseket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.