Fotó: Krónika
2007. március 06., 00:002007. március 06., 00:00
Barta Lászlószerint annak ellenére, hogy a biokertészkedésnagyobb odafigyelést igényel, érdemes ezzelfoglalkozni. Úgy véli, a jövőben Romániábanis megnő a tiszta, vegyszermentes táplálékiránti igény. Ugyanakkor az állam sokkal nagyobbösszeggel támogatja a biotermesztőket. Egyhektárnyiszántóföldre 50 euró jár évente,a biogazdálkodók viszont az átálláselső és második évében 230 eurótkapnak hektáronként, azt követően pedig 2013-ig200 eurót.
A MarosvásárhelyiBiokertész Csoport évekkel ezelőtt kezdte szakmaitanfolyamait Maros megye településein. Felhívtáka gazdák figyelmét, hogy úgy is lehetgazdálkodni, ha azzal nem ártunk a környezetünknek.Boros Csaba elnök az Agrárvilágnak elmondta, atanfolyamokat érdeklődéssel fogadták a falusiállattenyésztők és földművelők, bárelső hallásra az új módszer iránt nemmindenki lelkesedett. Molnár Irén sáromberkinyugdíjas a tanfolyamon hallott a biokertészetről, ésmivel már évek óta nem használtvegyszereket a kertjében, úgy gondolta, nem lesz nehézáttérnie a biokertészkedésre. Háztájikertjében főleg spenótot, zöldhagymát,póréhagymát termeszt, azzal jár hetenteegyszer a marosvásárhelyi piacra, ahol kialakult avevőköre.
BerekmériAndrás, a sáromberki gazdakör elnöke biotejettermel: teheneit csak olyan szénával eteti, amelyetvegyszertől mentes területen kaszált. AFelső-Marosmentén több településen, példáulHoltmaroson, Idecsen, Magyarón is jelentős a tejgazdálkodás.A biotejet felvásárló Danone cég csak alegjobb minőségű árut veszi át, a gazdákpedig igyekeznek megfelelni az elvárásoknak.
A holtmarosi VitaAlbert gazdálkodó szerint a biokertészet nemjelent silányabb termést. „Hat-hét évvelezelőtt használtunk utoljára vegyszert, illetveműtrágyát, a terményeink mégsem rosszabbminőségűek, sőt látványos a változás”– mutatta a hatalmasra nőtt kukoricacsöveket a holtmarosigazda, aki azt is elárulta, hogy természetes trágyával,komposzttal dúsítja a termőföldet, csalánlévelvédi az uborkát és paradicsomot a ragya ellen.Vetéskor úgy párosítja a zöldségeket,hogy azok megvédjék egymást a különbözőkárokozóktól. Ugyanerről számolt beLengyel István is, aki Jedden a szülői házmögötti kertben már évek ótabiokertészkedik. „A piacon nem lehet többet kérnia biotermékért, mégis megéri ezzelfoglalkozni. Ebben látom a jövőt, az Európai Unióis erre szán nagyobb támogatásokat” –magyarázta a gazda, aki biospenótot, biohagymát,bioleveszöldséget kínál a piacon.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.