Fotó: MTI
2009. március 19., 11:182009. március 19., 11:18
„Odaát sokkal olcsóbbak, és minőségüket tekintve is megfelelőbbek a tenyészteni való malacok. Jobban járunk, ha onnan hozzuk, hiszen amellett, hogy akár 20 százalékkal kevesebbe kerülnek, a közeli településeken számos hagyománnyal rendelkező hizlalda és nevelde működik” – közölte érdeklődésünkre Büte József Szatmár megyei gazda. A tenyésztő szerint a legtöbb telepen a szükséges állatorvosi engedélyeket is kiállítják, hogy ne legyenek gondok a határon áthozott állatokkal.
A Magyarországi Vállaj községben (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) működő telepeken szinte naponta fordulnak meg romániai érdeklődők és vásárlók. „Elég sokan jönnek malacért, mert állítólag nálunk olcsóbb – magyarázta érdeklődésünkre az egyik hizlalda állatgondozója. – A mi telephelyünkön 900 forint (azaz 13 lej) kilója a tenyészteni való süldőknek. Ezek átlagosan 20–30 kilósok. A héten már el is adtuk valamennyit, de hamarosan pótoljuk az állományt. Ezenkívül nagyobb állatokat és tenyészkocákat is értékesítünk.”
Idehaza a Szatmár megyei tenyésztők nagyrészt két-három száz lejt kérnek egy 20 kilós állatért. Mivel a legtöbb városban az uniós szabályok értelmében már felszámolták az állatpiacokat, csak a hagyományos vásárokon, esetleg háznál, egymástól vesznek malacot a gazdák.
„Ilyenkor tavasszal mindig veszek néhány malacot – részletezte Kóródi Gyula nyugdíjas szatmári gazda. – Azokat hizlalom, aztán egyiket karácsonyra, másikat farsangra vágom le. Régebben a nagykárolyi piacról szereztem be az állatokat, de most már nem árulnak, mert felszámolták a vásárt. Mostanában ismerősöktől veszek, mert azokról tudom, hogyan nevelik a kocákat. Megbízom bennük. De azt mondják, néha nem árt cserélni. Van, aki minden második évben idegen faluból hozza a tenyésztenivalót.”
Még nem beszélhetünk importdömpingről, mert eddig csak a kistermelők, saját használatra vásárolnak tenyészállatokat Magyarországról, egyelőre nem jellemző, hogy az olcsón megvásárolt jószágokat itthon továbbadják. „Ezek a vásárlások nem veszélyeztetik a hazai piacot, amely elbírja a kis tételben érkező többletet, a kereslet a térségben továbbra is nagyobb, mint a kínálat” – nyilatkozta lapunk kérdésére dr. Scholtz Béla, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Szaktanácsadási Hivatal igazgatója. Azt nem sikerült megtudnunk sem a magyar, sem a román határőrség képviselőitől, hogy a határon átívelő malacvásárhoz az állatorvosi jótállás mellett még milyen egyéb papírra, engedélyre van szükség.
Korábban mindenki lemondott a mangalica tartásáról, és átállt az angolsertés-nevelésre, mert úgy látták, az sokkal jövedelmezőbb. Egyesek szerint az angolsertés hamarabb hizlalható, és több húst ad. A partiumi gazdák között szinte senki nem is tenyészti már a mangalicát. A szomszédos magyarországi falvakban viszont elég sokan foglalkoznak ezzel a tájspecifikus fajtával.
„Azt hallottam, hogy 50 ezer forint körüli áron adnak egy pár mangalicát, ami nem is drága, tekintve, hogy nálunk még keresve sem kapni ilyet” – újságolta Fodor Gyula börvelyi kisgazda. Ezt a fajtát egyre többen keresik, mert szakértők szerint a zsírja nem tartalmaz káros koleszterint. Többek szerint előfordulhat, hogy hamarosan nálunk is felújítják ennek a magyar fajtának a hagyományát.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.