Fotó: Boda Gergely
A gyümölcstermesztésről rendelkező 60. számú törvény megszorításokat foganatosít a gyümölcstermesztő kisgazdákkal szemben. Egyebek mellett előírja: a kistermelők csak úgy árusíthatják saját termesztésű portékájukat, ha az adóhivatalban is nyilvántartásba vett kereskedelmi céget alapítanak, vagy önálló vállalkozói engedélyt váltanak ki. Ugyanakkor a gyümölcs forgalmazásához ezentúl a pénzügyi hatóság által kiállított, egyebek mellett az áru minőségét és a kereskedelmi előírásoknak való megfelelést tartalmazó bizonylat is szükséges. Azok a termesztők, akik nem váltanak ki ilyen működési engedélyt, csak a gyümölcsösük körzetében, tehát az adott helységben árusíthatnak – ezt az előírást törölné a tegnap beterjesztett módosító javaslat.
Küzdelem a piacért
A kistermelőknek eddig nem volt szükségük ilyen engedélyekre, a portéka szabad árusításához elegendő volt a kistermelői bizonylat. „Ha az új szabály változatlan formában lép hatályba, nem lesz más kiút: ki kell váltanunk a vállalkozói engedélyt, mert Magyardécsében a gyümölcstermesztés jelenti a megélhetést” – reagált a hírre Balla Tamás. A Beszterce-Naszód megyei, ezerötszáz lelkes magyar faluban élő gazdálkodó az Agrárvilágtól értesült a gyümölcstermesztés új szabályozásáról. A Magyardécsében termő árunak legfeljebb öt százaléka kel el a megyében, a többit Erdély, illetve az ország piacain értékesítik. A décsei cseresznyén kívül a meggyet és a körtét is nagyrészt helyben vásárolják fel a szüretkor teherautókkal érkező nagybani kereskedők, az alma eladása viszont komoly fejtörést okoz. „Hiába köztudott, hogy a külföldről behozott almák agyon vannak vegyszerezve, hogy szépek és mutatósak legyenek, és hogy az erdélyi almák ízesebbek és zamatosabbak amazoknál, ráadásul tiszták, a nagybani kereskedők mégsem jönnek érte, mert a piac tele van a külföldivel. Tehát mi viszszük piacra, ha pedig ehhez külön vállalkozói engedély kell, hát beszerezzük” – részletezte Balla Tamás.
Ennél súlyosabbnak látják a helyzetet a dél-romániai termelők. „Az új jogszabály egyenes következménye lesz, hogy egyszerűen eltűnnek a kistermelők” – állapította meg Ion Oprea. Románia egyik leghíresebb gyümölcstermő vidékén, a Dâmboviþa megyében élő kistermelők egyesületének elnöke szerint az új törvény nem éri el azt a szándékot, hogy kiszűrje a piacról a közvetítőket, ráadásul olyan többletkiadásokhoz vezethet, amelyeknek következményeként nőni fog a termékek eladási ára. A szakember a Dâmboviþa megyei Voineºti-et emlegette példaként, mondván: ez a falu is nagyrészt kistermelői gyümölcstermesztésből él, de cégalapítás vagy önálló működési engedély hiányában ezentúl nem vihetik a bukaresti nagy piacokra a portékát, így könnyen előfordulhat, hogy az áru eladatlan marad. A szakember szerint a társulás azért nehezen járható út, mert egyfelől az emberek nehezen szánják rá magukat ilyesmire, és inkább saját maguk gazdálkodnak párhektáros gyümölcsösükben, másfelől pedig a társulások létrehozása – a válogató- és tárolóeszközöket is beleszámítva – meglehetősen nagy költségeket ró rájuk, amit aligha vállalhatnak.
Egy lépés előre, egy hátra?
„Hatásos volt a lobbi, amelynek köszönhetően minden valószínűség szerint továbbra is bárki bárhol árusíthatja a gyümölcsöket” – mondta az Agrárvilág érdeklődésére Cornelia Ionescu. Az agrártárca gyümölcsökért felelős igazgatóságának tanácsosa szerint a parlament a lehető legrövidebb időn belül megszavazza a módosítást, miszerint a vállalkozói engedéllyel nem rendelkező kistermelők is szabadon árusíthatják a portékát. „Ezzel visszatérünk az eredeti állapotokhoz, ami nem tesz jót az ágazat fejlődésének” – vélekedett a szakember.
„Az új törvény tulajdonképpen nem a hazai termékek háttérbe szorítását, hanem ellenkezőleg: a versenyképessé tételét szolgálná. De ha nem akarják a minőségi váltást, hát marad minden a régiben” – előlegezte meg a parlament várható döntését Cornelia Ionescu. A tanácsos szerint nem igaz, hogy a behozott árut vegyszerezéssel tartósítanák. „Erről külföldi szakmai látogatásokon magam is meggyőződtem. A minőségi különbség nem a vegyszerezésen, hanem a termesztési eljáráson és a tároláson múlik. Nálunk viszont a gyümölcsösök jórészt elöregedtek, és nincsenek megfelelő tárolási lehetőségek” – magyarázta a szakember. Cornelia Ionescu szerint a törvény éppen arra hivatott, hogy főleg a fiatal gazdálkodókat ösztönözze: társuljanak, hiszen az állam is segíti őket ahhoz, hogy nagyobb eséllyel pályázhassanak, vállalkozásuk, illetve termékeik pedig bárhol és bármikor versenyképesek legyenek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.