2009. szeptember 03., 11:072009. szeptember 03., 11:07
A válságban minden módszerrel segíteni kell a krumpli termelésével foglalkozó gazdákat, hiszen így is évről évre csökkennek a burgonyával beültetett területek – hangsúlyozta sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Mike Lujza, a kézdivásárhelyi Burgonyakísérleti és -fejlesztési Állomás igazgatója. A mezőgazdasági szakértő szerint idén rendkívül jó volt a terméshozam a háromszéki földeken, így a kedvező időjárásnak köszönhetően már augusztus 15-én elkezdődött a krumpliszedés. „Szokás szerint már teherautók járják Kovászna megye településeit és aprópénzért vásárolják fel a burgonyát a gazdáktól. Novemberre bizonyára megnő a kereslet és a felvásárlási ár, de ha a helyi gazdák elkótyavetyélik az idei termést, ráfizetnek” – hívta fel a figyelmet Mike Lujza.
A burgonyakísérleti állomás igazgatója szerint a fővárosi piacokon rendkívül keresett a székely krumpli, mert sokkal ízesebb, mint a külföldről behozott, túlvegyszerezett burgonya. Mint mondta, előfordult már, hogy a Hollandiából behozott krumplit székely pityókaként kínálták. „A bukaresti piacokon átlagban ezer euróért lehet asztalt bérelni havonta, de a háromszéki termelőnek nincs ideje leköltözni Bukarestbe és ott naponta kínálni a portékáját. Így az a cél, hogy a fővárosi piacok felvásárolják, saját csarnokaikban tárolják és értékesítsék a háromszéki burgonyát” – magyarázta a szakértő.
Mike Lujza elmondta: a napokban találkozott a mezőgazdasági minisztérium képviselőivel, és jövő héten a piacokat működtető fővárosi kerületek polgármesteri hivatalainak képviselőivel is tárgyalnak. Mike Lujza elmondta, ezzel elsősorban a kistermelőket próbálják segíteni, a nagygazdák jobban megoldják a válogatást, a mosást, csomagolást, így a külföldi piacra és a raktáráruházakba is el tudják juttatni a terményt.
„Jelenleg 35 baniért is adják a krumpli kilogrammját, de ha az ár nem emelkedik, a gazdák többsége lemond a krumplitermesztésről” – hívta fel a figyelmet Mike Lujza, aki szerint a válságban nagyon fontos tudatosítani, hogy kizárólag helyi termékeket kell vásárolni, így a környék termelőit közvetlenül támogathatjuk. A Krónikának nyilatkozó Mucsi Mihály kézdivásárhelyi nagytermelő is a helyi értékek védelmét hangsúlyozta. Véleménye szerint a székely krumpli sokkal jobb ízű és egészségesebb is, mint a külföldről behozott, olcsó, de túlvegyszerezett, ízetlen krumpli.
A termelő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a csapadékmentes időjárási körülmények közt kiszedett burgonya sokkal hosszabb ideig eláll, ezért nem kell áron alul eladni. „A kistermelőkkel van a gond: ha olcsón eladják a krumplit, nem lesz pénzük jó minőségű vetőmagra, ha minden évben a saját termésű burgonyát ültetik vissza, évről évre gyengébb lesz a hozam” – figyelmeztet Mucsi Mihály. Kovászna megyében idén több mint 15 ezer hektáron termeltek krumplit, és a helyi szakemberek becslése szerint átlagban 20 tonna termett hektáronként.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.