A társulás és az uniós finanszírozás jelenthet megoldást az őstermelők gondjaira

A viszonteladók, a gazdasági válság, a helyi szabályozások egyaránt visszavetik az erdélyi őstermelők forgalmát, akik – mint mondják – terményük értékesítése során alig tudják visszaszerezni a befektetett összeget, van, hogy veszteségesen kénytelenek dolgozni.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Kőrössy Andrea

2011. augusztus 11., 08:512011. augusztus 11., 08:51

Ízes, hazai, a kertemben termett, nem pedig külföldről behozott, ízetlen – kínálja portékáját a legtöbb kofa a sepsiszentgyörgyi piacon, azonban gyakorta előfordul, hogy ugyanazt a vízízű paradicsomot, ízetlen barackot sózzák a vevőre, mint a bevásárló-központokban, csak valamivel drágábban. Ők általában a viszonteladók – vallják egybehangzóan a piacgondnokság és az őstermelők. Megoldásképpen pedig csak annyit tudnak javasolni, hogy a vásárlónak kell kiszűrnie a piacon a viszonteladókat, neki kell kiválasztania, hogy termelőtől vagy kereskedőtől veszi a zöldséget-gyümölcsöt.

Tóth Birtan Csaba, a sepsiszentgyörgyi piacgondnokságot is ellátó köztisztasági vállalat igazgatója elmondta, nem tartozik a hatáskörükbe a piacon forgalmazott áru eredetének a bevizsgálása. Megtudtuk, a szabályzat értelmében a piacon a termelői engedélylyel rendelkezők és azok a jogi személyek árusíthatnak, akiknek tevékenységi körébe beletartozik a mezőgazdasági termények forgalmazása. A piacgondnokság nem tudja kiszűrni, hogy a paradicsomot tényleg megtermelte-e, aki árusítja, vagy megvette valamelyik nagyáruházban, és haszonnal továbbad azon. Tóth Birtan Csaba emlékeztetett, néhány évvel korábban országos szinten létrehozták a piaci rendőrséget, de az sem volt hatékony, mert nem létezett országos adatbázis. Ha a giurgiui termelő az önkormányzattól egy hektár földjére kapott termelői engedélyt, a sepsiszentgyörgyi piaci rendőrség nem tudta követni, hogy az egész országban összesen mennyi paradicsomot adott el, csak amennyit meg lehet termelni egy hektár területen, vagy sokkal többet. Tóth Birtan Csaba leszögezte, a vásárlók tudják kiszűrni az ügyeskedőket úgy, hogy másodszor már nem veszik meg az ízetlen zöldséget-gyümölcsöt.

A kofák-eladók többsége azt mondja, hazai terméket kínál, viszont előfordul, hogy a helyi termelő előtt hatalmas halmokban áll a padlizsán, ami nem terem meg Háromszéken. A másik keresett brand a giugiui paradicsom, több asztalnál is ki van írva, hogy ezt a fajtát árulják.  Egy idős román férfi a feje felett kifüggesztett termelői engedélyre mutatva mondja, az a garancia arra, hogy ő csak minőségi zöldséget árul. A kofák többsége egyetért abban, hogy a vásárló dönt: ha elégedett, újra visszatér, ha nem, akkor azzal büntet, hogy messziről elkerüli azt az árust, akitől az ízetlen árut vette.

Az őstermelőket a válság is húzza

Kolozsváron, a Györgyfalvi negyedi piacon árusító termelőknek is fejfájást okoznak a viszonteladók. Valamennyien egyetértenek abban, hogy a viszonteladók túlságosan olcsón jutnak hozzá a termékekhez. Egyikük elmondása szerint a piacnak egyetlen lényeges előnye van a viszonteladókkal szemben: az árusok kerti, saját termesztésű, egészséges zöldséget, gyümölcsöt kínálnak. Az egyik elárusító szerint az is gondot jelent, hogy – mint arról lapunkban korábban beszámoltunk – a helyi önkormányzat árplafont szab, aminél drágábban senki nem értékesítheti portékáját. Mint a férfi lapunknak elpanaszolta, míg tavaly 5 lejért árult egy kilogramm paradicsomot, idén már csak 2,6 lejt kérhet ugyanazért a mennyiségért. A helyi tanács 2010-ben fogadta el Sorin Apostu polgármester azon javaslatát, mely szerint a piaci árusok meghatározott összegért árulhatják termékeiket.

További kérdéseinkre ugyanakkor kiderül, hogy mostanság lényegesen kevesebben vásárolnak a piacokon a tavalyi évhez képest. Az eladók szerint ennek oka leginkább a gazdasági válságban keresendő. „A piacot már szinte csak a nyugdíjasok látogatják, a fiatalabbak szívesebben vásárolnak a nagyobb üzletekben” – tudtuk meg az egyik idős asszonytól, aki azt is elárulta, hogy a vásárlók gyakran alkudoznak, próbálnak minél olcsóbban hozzájutni a termékekhez. Kérdésünkre, hogy a termelésbe befektetett pénzösszeg megtérül-e az eladás során, egy másik árus rámutatott: sajnos ördögi körről van szó. Ha ugyanis nem költenek a drága permetező szerekre, előfordulhat, hogy nem lesz mit árulniuk a nyár folyamán. Emellett, mivel a piaci eladás az egyetlen bevételi forrásuk, mindenképpen áldozniuk kell erre a befektetésre. „Szerencsénk van azokkal a termékekkel, amelyekhez a bevásárlóközpontokban nem lehet hozzájutni” – fejtette ki egy fiatalabb férfi, akitől leginkább babot vásárolnak az idejárók.

A miniszter szerint a társulás a megoldás

„A viszonteladók miatt kénytelenek vagyunk olcsón eladni állatainkat, illetve a termést, és sok esetben még annyi pénz sem jön be, amennyit befektettünk” – zúdult tegnap a panaszáradat Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter fejére, aki a Máramaros megyei Kápolnokmonostorra látogatott el. A helyi lakosok ugyanakkor azt is felrótták, hogy a sokat emlegetett agrártámogatások „csak a televízióban érvényesek, a valóságban nem”. „Máramaros megyének, illetve más hegyvidéki megyéknek a szarvasmarhahússal, illetve tejjel jelen kellene lenniük a bel- és külföldi piacokon egyaránt. Nem szabad eladni a termést az első embernek, aki bekopog a kapun. Próbáljanak meg minél több európai uniós finanszírozást lehívni, ellenkező esetben elveszítjük a rendelkezésre álló pénzeket” – válaszolt a panaszokra a tárcavezető.

Hozzátette: nem szabad felhagyni a földműveléssel, és minél több beruházást kell kieszközölni a mezőgazdaság terén. A társulás fontosságára is felhívta az egybegyűltek figyelmét, mivel szerinte így jóval piacképesebb áron tudnák forgalmazni terményeiket, s kizárhatnák a „spekulánsokat”. Valeriu Tabără ugyanakkor tegnap a Máramaros Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság képviselőivel folytatott tárgyalásokon felrótta, hogy túl nagy a bürokrácia, mint ahogy azt is nehezményezte, hogy az északi megye túl kevés európai uniós finanszírozást hívott le. A tárcavezető felszólította beosztottjait, hogy dolgozzanak minél hatékonyabban, „ellenkező esetben mehetnek haza”.
 

Olcsóbb gyümölcs, zöldség

A zöldségek, gyümölcsök, illetve az ezekből készült konzervek ára csökkent a leginkább július folyamán – derül ki az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által tegnap nyilvánosságra hozott adatsorokból. Mint rámutatnak, összességében véve az élelmiszerek 1,9 százalékkal lettek olcsóbbak az előző hónaphoz viszonyítva. Ezen belül a friss gyümölcsök ára 5,93 százalékkal, míg a citrusféléké 4,87 százalékkal csökkent, miközben a burgonya 4,85 százalékkal. A zöldségfélékért és az ezekből készült konzervekért 20,44 százalékkal kellett kevesebbet fizetni az elmúlt hónapban.

A szemes bab ára alig észlelhetően, 0,39 százalékkal lett alacsonyabb, s hasonlóképpen alig történt változás a tehéntej (0,63 százalékos csökkenés), illetve a juhtúró (0,003 százalék) árában. Ugyanakkor júliusban egyes élelmiszere drágultak az előző hónaphoz viszonyítva: a tojás ára 2,34 százalékkal, míg a mézé 1,29 százalékkal nőtt. Az inflációs ráta egyébként júliusban a statisztikai hivatal szerint 4,85 százalékra csökkent, miközben előző hónapban még 7,93 százalékon állt. Eközben a múlt hónapban 0,35 százalékkal csökkentek összességében a fogyasztói árak.


 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás