2007. március 14., 00:002007. március 14., 00:00
A dolgok jelenlegi állásaszerint a romániai magyarság először szembesülaz igazi választás lehetőségével, amikoraz RMDSZ jelöltlistája és egy függetlenjelölt között mérlegelhet, kire is adja avoksát. A szövetség papírformaszerűenösszegyűlő 322 ezer támogatói aláírásamellett ugyanis Tőkés Lászlót is erőteljes,több mint 136 ezer nevet tartalmazó lista legitimálja.
Az eredmények egyszerre cáfoljáka romániai magyarság motiválhatatlanságánaktézisét, illetve bizonyítják a ténylegesválasztás iránti igényét. Azaláírásgyűjtés zavaró, esetenkéntlejárató szándékú mellékzöngéimár jelezték: nem pusztán a választásokonvaló indulásról dönthet a szignóközöne. A számok ugyanis ebben az esetbenerővonalakat, preferenciákat, trendeket is sugallhatnak,olyan, a politikai mozgástérben el nem hanyagolhatórealitásokat, amelyeket eddig könnyedén szőnyegalá lehetett seperni mint bizonyítást nem nyertelméleteket. Épp ezért RMDSZ-berkekben semannyira a szövetség támogatottságánakmértéke volt a kérdéses, mintsem a püspökügyének alakulása. A Tőkést pártolóaláírások százezret jóvalmeghaladó száma ugyanis tényleges, nembagatellizálható, másként gondolkodótömeg létezéséről árulkodik. Olyanerőről, amely előrángathatja a vacillálókatés óvatosakat, s megüzenheti az RMDSZ-nek, hogynem csupán néhány hőbörgő, hanem soktízezer ember igényli saját, ahivatalos-megszokottól eltérő véleményénekmeghallgatását. További mellőzésükesetén pedig olyan megfellebbezhetetlen precedenstszolgáltathat a királyhágómellékipüspök esetében pszichológiainak tartottszázezres határ bő meghaladása, amelyre mindenkorábbinál nagyobb eséllyel építhetőa romániai magyar politikai alternatíva.
A számháborúnakvége. Akár a béke is elkezdődhetne.
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, a nagybányaiak számára is örök tanulságként kell szolgálnia, hogy soha többé ne szavazzanak bizalmat a polgármesterükhöz hasonló politikai brigantinak.
„Nagy tételben lehetne fogadni, hogy a választási évet követően, 2025-ben jön majd a nyugdíjemelés böjtje, amikor elő kell teremteni valahonnan az ehhez szükséges pénzt, ami csakis adóemelések formájában folyhat be, vagy esetleg hitelfelvétel útján”.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Ukrajnai háború ide, infláció és gazdasági problémák oda, a romániai nyilvánosság és a politikum ismét csak talált egy olyan témát, amelyet a jelek szerint sokkal, de sokkal fontosabbnak tekint ezeknél.
Rövid időn belül két vaskos sallerbe is sikerült belefutnia a korábban legendásan hatékonynak tartott román diplomáciának.
Így, az Ukrajna ellen Oroszország által indított agresszió első évfordulóján a világ történéseire a legnagyobb befolyással bíró vezetők által tett nyilatkozatok alapján egy dolog jelenthető ki biztosan: a háború még jó ideig velünk marad.
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és eltakarítani az illegálisan felállított betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Azon valószínűleg kevesen lepődnek meg, hogy Moszkva szemét nagyon szúrja, hogy Moldovának Nyugat-barát, EU-csatlakozást célul kitűző kormánya van.
Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit.