2012. szeptember 11., 09:272012. szeptember 11., 09:27
Néhány héttel ezelőtt a megyei kórházban voltam egy sajtótájékoztatón, ahol a rohammentősök főorvosa is jelen volt. Ez a köztiszteletben álló életmentő épp arról számolt be, hogy hamarosan olyan leszállópályát építenek a kórház tetején, amelyen mentőhelikopterek szállhatnak majd le és fel, hogy a mentés időtartama lerövidüljön. Senki nem tett volna fel kényelmetlen kérdést egy ilyen témában, a doki arca mégis egyszer csak elkomorult.
A bejelentés után rögtön ecsetelni kezdte: számít rá, hogy az újságcikkek megjelenése után panaszlevelek egész sora érkezik majd a kórházba, mégpedig a közelben lakók részéről, akik amiatt aggódnak, hogy a helikopterek zaja zavarja majd őket.Ezért külön megkérte a jelen lévő újságírókat: hangsúlyozzák minél inkább, hogy a modern helikopterek sokkal halkabbak, mint a régiek.
Nemcsak én döbbentem meg e szavak hallatán, több kolléga is értetlenkedve kérdezte, miből gondolja a főorvos úr, hogy bárkit épp az életeket mentő járművek hangja zavarna. Nos, mint kiderült, a magyar világban – nem véletlenül – Kórház utcának nevezett úton, amelynek legvégében maga a kórház áll, illetve a környékén lakóktól mindig is rendszeresen érkeztek a bejelentések arról, hogy – mily felháborító! – szirénázó mentőautók járnak a házuk előtt. A főorvos szinte bocsánatkérően ecsetelte, hogy a mentősök megpróbálnak minél kevesebb zajt csapni, de hát van, amikor muszáj a hangjelzést is bekapcsolni. Szívesen helyet cserélnék ezekkel a panaszkodókkal.
Ébresszen fel engem egy elszáguldó mentőautó (persze csak a villogás, hiszen éjjel úgysem szól a sziréna), hogy aztán nyugodtan visszaaludjak, abban a békés tudatban, hogy az orvosok épp egy élet megmentésén fáradoznak. De nem akarok senkinek rosszat. Azt viszont elvárnám, hogy legalább az önzőségnek addig a határáig ne menjünk el, amikor már az is zavar, hogy egy mentőautó vagy egy mentőhelikopter épp kórházba szállít egy életveszélyben lévő embertársunkat.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.