2012. január 20., 10:302012. január 20., 10:30
Többször is megérdemelték volna, hogy megbukjanak – ennek ellenére az ellenzék egyszer sem rendelkezett elég erővel ahhoz, hogy kihasználja a viszszaéléseket vagy botlásokat. Mi több, amikor a válság hullámai összecsaptak a kormány fölött, és a megszorítások miatt Băsescu népszerűsége is elolvadt, inkább a jól bevált magyarellenességhez és demagógiához folyamodtak, miután gazdasági megoldások kidolgozására nem futotta erejükből. Jelenlegi népszerűségük ellenére hitelességük ugyanúgy megcsappanhat, mint a kormányoldalé – a liberális Ludovic Orban elkergetése az Egyetem térről figyelmeztető jel. Ezért minél hamarabb szeretnék kikényszeríteni a kormány bukását.
Célja elérése érdekében a román balliberális oldal a magyarországihoz hasonló módszerhez folyamodott. Ha demokratikus eszközökkel képtelen megszerezni a hatalmat, akkor a külföldi, európai uniós „elvtársakhoz” fordul, és inkább lejáratja saját hazáját, csak hogy minél hamarabb helyzetbe kerüljön. És akárcsak Magyarország esetében, összeállt az „internacionálé,” és biztosítja a „vörös segélyt.” Az európai szocialisták és liberálisok – láthatóan valós helyzetismeret nélkül – az itteni ellenzék retorikáját szajkózva ostorozzák a kormányt, sőt a liberális vezér odáig ment, hogy előre hozott választásokat követel.
Olyan ez, mint az EP-ben a szoci, a liberális és a zöld párti politikusok akciója, akik képtelen blődségekkel vádolták a magyar kormányt a sajtószabadság megszüntetésétől addigmenően, hogy az országban a zsidóknak már rettegniük kell. Belpolitikai ügyekbe avatkoznak be – miközben ez a beavatkozás szelektív.
Hiszen pártalapon történik: a szocialista pártcsaládhoz tartozó szlovák Fico által hozott kirekesztő állampolgársági törvényről hallgatnak, és afölött is elsiklanak, hogy itteni üdvöskéik az utóbbi időben egyre gyakrabban alkalmaztak durva magyarellenes retorikát. Bár lehet, hogy ha a balliberális oldalról jön, akkor szerintük ez is belefér a demokrácia, az objektivitás, az egyenlőség és az alapvető emberi jogok eszméjébe.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.