Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Vírusexport

2020. április 16., 21:422020. április 16., 21:43

2020. április 16., 21:422020. április 16., 21:43

Amennyire abszurd, éppen annyira tipikusan romániai történet a németországi mezőgazdasági munkára igyekvő több tízezer hazai vendégmunkásé.

A számos elemében hajmeresztő sztori dióhéjban a következő. A múlt héten, nagycsütörtökön a közösségi médiában posztolt fényképfelvételek alapján értesült arról a hazai nyilvánosság, hogy Kolozsvár repülőterén több száz ember gyúródik egymás hegyén-hátán, és várja, hogy felszállhasson a Németországba tartó tizenhárom repülőgép valamelyikére. És kiderült, hogy hasonló a helyzet a nagyszebeni, bukaresti, jászvásári légikikötőben is, azzal a különbséggel, hogy ezeken nem álltak olyan szorosan egymás mellett az utasok; legalábbis nem tudunk róla.

A kolozsvári reptéren tapasztalt látvány méltán volt megdöbbentő az arról tudósító sajtósok, valamint a közvélemény számára. Adva van ugyanis a romániai járványügyi helyzetben foganatosított szükségállapot és kijárási tilalom, amelynek keretében mindenki, aki él és mozog, kizárólag indokolt esetben hagyhatja el otthonát. Amikor a hazai hatóságok nem győzik hajtogatni a fertőzés elkerülését elősegítő társadalmi távolságtartás létfontosságát.

Nos, olyan körülmények között, amikor a bukaresti hatóságok már hetekkel korábban felfüggesztettek valamennyi, az ún. vörös zónához tartozó országokból – beleértve Németországot – érkező vagy oda tartó repülőjáratot, ezúttal több ezren kerekedtek fel külföldi vendégmunkára, buszra, autóba szálltak, és elözönlötték a hazai reptereket. Ráadásul sokan érkeztek a „Románia Lombardiájaként, Vuhanjaként” emlegetett Suceava megyéből is, ahol a fertőzőgóc miatt a hatóságok karantént rendeltek el a megyeszékhelyen és vonzáskörzetében. Alulírottnak sikerült szóba állnia olyan vendégmunkással, aki a hazai vörös zónának számító megye egyik városából vállalt spárgaszedést Némethonban.

Máris akadnak, akik a spárgahadműveletként emlegetett munkaerőexport mögött Klaus Johannis és Angela Merkel között létrejött paktumot, a hazai titkosszolgálatok, rendvédelmi szervek bevonásával végrehajtott akciót sejtenek. Tény, hogy az egy hónapja az ország minden pontján, településén cirkáló rendőrség és a hadsereg asszisztenciája nélkül a spárga- és eperszedők ezreit szállító járművek nem tehettek volna meg éjnek évadján több száz kilométert.

Az egész történetnek ugyanakkor a járvány­ügyi vetülete a legmegdöbbentőbb. Ugyan miként hiheti bárki is, hogy a személygépkocsikban, autóbuszokban, repülőgépekben összezsúfolódott emberek között nem akad néhány fertőzött, aki másoknak is átadja a vírust, majd tömegesen behurcolják Németországba?

Valahol érthető, hogy ha már munkát – ráadásul nyugat-európai színvonalon megfizetettet – nem képes biztosítani polgárai számára a román állam, legalább nem gördít akadályt külföldi munkavállalásuk elé. E téren aggályos viszont, hogy éppen a román állam küldi ezeket az embereket olyan körülmények közé, ahol ugyancsak könnyen megfertőződhetnek. Joggal merül fel ugyanakkor a kérdés a járvány okozta gazdasági válság miatt munkanélkülivé vált, kényszerszabadságra küldött százezrekben, hogy velük mi lesz, ők vajon miért nem juthatnak megélhetéshez a rendkívüli állapot idején. Főleg olyan körülmények között, hogy úgy fest: a bukaresti és a berlini hatóságok paktumja felülírta az egészségvédelmi szempontokat, és a gazdasági érdekeket helyezte előtérbe. Vagyis: a német spárgatermesztők lobbija erősebbnek bizonyult annál az imperatívusznak hitt igénynél is, hogy a járványt minden áron, korlátozásokkal, óvintézkedésekkel is fel kell tartóztatni.

A spárgaszedők „adásvétele” kapcsán sokakban, román kormánypárti politikusokban is felmerül, hogy vajon miért tartja fontosnak Románia ismét gyarmatként viselkedni. Miért nem igyekszik többnek lenni Nyugat-Európát olcsó munkaerővel ellátó országnál? Másoknak pedig az nem fér a fejébe, hogy miként szorul rá a német állam ennyire a román vendégmunkásokra, és mi okból nem képes leszüreteltetni a spárga- és eperültetvényeket az elmúlt években befogadott közel-keleti és ázsiai migránsok százezreivel.

Félő ugyanakkor, hogy a mostani ügylet legnagyobb tanulsága az lesz az itthon maradt polgárok számára, hogy a járványügyi helyzet súlyosságáról hajtogatott hatósági-állami retorika amolyan gyerekijesztgetés, a sürgősségi állapot idején foganatosított korlátozások pedig gumiszabályok csupán, amiket tetszés szerint áthághatunk. Márpedig ha éppen most, az ortodox húsvét közeledtével, a koronavírus-járvány beharangozott tetőzése előtt lazul a fegyelem, az a legsötétebb forgatókönyvet vetítené előre a pandémia romániai alakulása szempontjából.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.