Vásárhelyi-Nyemec Réka
2017. szeptember 21., 11:442017. szeptember 21., 11:44
2017. szeptember 21., 12:092017. szeptember 21., 12:09
Tagadhatatlan, hogy a szakma sajtóban nyilatkozó képviselői már hónapok óta Christoph Daum távozásáért esedeztek. Ezért pusztán a menesztése miatt is fellélegeztek a 2018-as oroszországi seregszemlén való részvételre esélytelen csapat háza táján.
Mihez fog kezdeni Cosmin Contra Románia labdarúgó-válogatottjával? Ez az egyik azon kérdések közül, amelyek automatikusan feltevődtek a kapitányváltás nyomán, és egy csapásra új töltetet adnak a világbajnoki csoportselejtezők utolsó két fordulójának.
Tagadhatatlan, hogy a szakma sajtóban nyilatkozó képviselői már hónapok óta Christoph Daum távozásáért esedeztek. Ezért pusztán a menesztése miatt is fellélegeztek a 2018-as oroszországi seregszemlén való részvételre esélytelen csapat háza táján.
Voltak ugyanakkor olyan hangok is, amelyek szerint a meglévő futballistákkal még a legtapasztaltabb szakemberek sem tudnának jobb eredményt elérni, ezért Contra kinevezésétől nem remélnek változást, és célszerűbbnek tartották volna ideiglenes szakirányítás mellett „kibekkelni” a hátralévő két találkozót a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) jövő évi tisztújító közgyűléséig.
Utóbbi javaslatot főleg Răzvan Burleanu FRF-elnök ellenzői említették, mert a szakma többsége azért nem bánja a spanyolországi focin megizmosodott Contra kinevezését. Bírálói is inkább csak a korát tartják a hátrányának.
A Dinamótól elcsábított 41 éves új szövetségi kapitány viszont úgy érzi, hogy vannak olyan képességei, amelyek talán a labdarúgás „vén rókáiból” hiányoznak. Ő épp arra számít, hogy fiatalsága a csapat javára válik. Nyilatkozatai alapján éppen azt a lelkesedést szeretné visszahozni a válogatott köré, amelyet Magyarországon is egy hozzá hasonlóan fiatal szakembernek sikerült elérnie.
Dárdai Pálnak akkor pár hét, illetve hónap is elegendő volt ahhoz, hogy egy teljesen megtört válogatottat – a realitások mezején maradva – felrázzon, és az utólag is helyesnek ítélt irányba terelje. Tette mindezt épp olyan „megbélyegzett” játékosokkal, mint amilyenek most a román válogatottban is szerepelnek.
Az októberi mérkőzésekre ugyan még nem Contra küldte ki a meghívókat a külföldi bajnokságokban szereplő focistáknak, a Liga 1-ből viszont már ő válogathat, és az egészen bizonyos, hogy ismeri a hazai felhozatalt.
A vb-selejtezők szempontjából tét nélküli két mérkőzés pedig kulcsfontosságú lesz a választások és Európa-bajnoki szervezés előtt álló szövetség megítélésében. Răzvan Lucescunak fiatalon nem sikerült csodát tennie a múltban rekedt emlékekből táplálkozó román válogatottal, a német szakvezető is kudarcot vallott.
A kérdés, hogy Contra elődei sorsára jut majd, vagy „eldárdaizza” a lehetőségét.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!