Balogh Levente

Balogh Levente

Újabb parlamenti pótcselekvés

2017. november 24., 12:392017. november 24., 12:39

Túl vagyunk az újabb parlamenti színjátékon, az ellenzéki pártok által a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány menetrendszerűen elbukott.

Azt, hogy a kormánybuktató javaslat átmegy, természetesen még az azt benyújtó ellenzéki pártok honatyái sem gondolták komolyan, hiszen a parlamenti erőviszonyokon nem sikerült változtatniuk, a kormánypártok az esetleges súrlódások ellenére is összezártak, szó sem volt arról, hogy a kormányoldal honatyáinak egy része bármilyen okból is átszavazzon.

Ráadásul az ellenzékiség és a kormánypártiság közötti holttérben lebegő RMDSZ – hiszen hivatalosan nincs kormányon, de két államtitkárral is rendelkezik, és parlamenti támogatásról szóló megállapodást kötött a kormánnyal – előre jelezte: sem az indítványt, sem a kormányt nem támogatja, így tartózkodni fog a voksoláson.

Vagyis a liberálisok lépését ismét csak olyan pótcselekvésként határozhatjuk meg, amely révén egyéb, életképes és a nyilvánosság elé terjeszthető alternatíva híján a saját tehetetlenségüket próbálják leplezni. Tettük nagyjából egy olyan lovagéhoz hasonlítható, aki egymaga, páncélzat és fegyverek nélkül, fejjel rohan neki egy jól megerősített vár falának, majd, miután magához tér, a saját hősiességét kezdi dicsérni a továbbra is szilárdan álló falak és a felhúzott felvonóhíd tövében.

Nem mintha a kormányoldal nem érdemelné meg a bukást. A bizalmatlansági indítvány abból a szempontból teljesen jogos, hogy a PSD–ALDE-kormány a regnálása óta eltelt közel egy évben a kapkodáson és az ország gazdaságának fenekestül történő felforgatásán kívül semmit sem tett le az asztalra – hacsak az igazságügyi törvények módosítására tett folyamatos kísérleteket nem számítjuk, de valahogy továbbra is nehéz elhinni, hogy ezek legfőbb célja nem a korrupt politikusok megsegítése.

A kormány tevékenysége nyomán alkalmazottak milliói és munkáltatók százezrei állnak tanácstalanul annak kapcsán, jövőre mennyi fizetést kapnak, illetve kell adniuk, a felelőtlen bér- és nyugdíjemelési ígéretek miatt gyakorlatilag lenyúlták a jelenleg aktív munkavállalók magánnyugdíj-megtakarításainak jelentős részét anélkül, hogy a munkavállalókat megkérdezték volna, beleegyeznek-e ebbe, az esztelen gazdasági intézkedések miatt a lej árfolyama történelmi mélypontra zuhant az euróval szemben – szóval bőven megérdemelné a kormány, hogy bukjon.

Csakhogy amíg az ellenzék vezető pártja, a Nemzeti Liberális Párt érdemi gazdaságpolitikai alternatívák kidolgozása helyett önfeledt magyarellenes uszításba merül, addig nincs miért csodálkoznia, ha nemcsak a magyar szervezet nem áll mellé, de a polgárok többsége sem tartja alkalmasnak a kormányzásra. Mert igaz ugyan, hogy valamelyest nőtt a támogatottsága a tavaly decemberi választás óta, de még mindig fényévekre van attól, hogy közel kerüljön legfőbb riválisához, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párthoz.

A kormánypártok honatyáinak ugyanis már csak azért sem volt okuk arra, hogy árulást kövessenek el, mert a közvélemény-kutatások még mindig kedvezőek számukra: a felmérések azt mutatják, hogy továbbra is stabil többségre tennének szert, ha hirtelen előrehozott választásokat kellene kiírni. Ez pedig az ellenzék kormányzóképességébe vetett általános bizalomról is képet ad. Na meg arról, mennyire kilátástalan helyzetbe került az ország, ha az ellenzék még egy ilyen teljesítményt nyújtó kormánnyal szemben sem tud hiteles alternatívát nyújtani.

korábban írtuk

Megbukott a bizalmatlansági indítvány, hivatalában marad a kormány
Megbukott a bizalmatlansági indítvány, hivatalában marad a kormány

Hivatalában marad a román kormány, mivel a parlament csütörtökön nem fogadta el az ellenzék által beterjesztett bizalmatlansági indítványt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.