Balogh Levente

Balogh Levente

Újabb elterelő hadművelet

2018. április 23., 23:28

2018. április 23., 23:28

Mintha Románia komolyan veendő világpolitikai tényező lenne, olyan hévvel robbant ki az országban vita a kormány azon, immár hivatalosnak hirdetett, és szándéknyilatkozattal is alátámasztott tervéről, hogy az Egyesült Államok példáját követve Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztesse az ország izraeli nagykövetségét.

Persze Izrael számára valóban fontos lenne, hogy egy EU-tagállam megtegye ezt, a zsidó állam szuverenitását a történelmi jelentőségű város fölött megerősítő lépést, azonban a szándék bejelentésétől annak konkrét megvalósulásáig még nagyon sok van. Főleg akkor, ha annyira nem is gondolják komolyan, és a hír bejelentésének inkább egyéb, belpolitikai céljai vannak.

Már az sokatmondó, hogy nem Viorica Dăncilă miniszterelnök, hanem a kormányfői tisztségről az ellene választási csalás miatt született jogerős ítélet nyomán lecsúszó, de a kormányt valójában irányító szociáldemokrata pártelnök, Liviu Dragnea jelentette be. Ezzel is ismét jelezte: ő az igazi főnök, és ő szabja meg, milyen témákról szóljon a romániai közbeszéd.

Az elsődleges cél ugyanis a tematizálás: a belengetett külpolitikai témával kísérlik meg elterelni a figyelmet a hazai ügyekről, a gazdasági problémákról, az egyre növekvő inflációról, az egészségügyi dolgozók és a tanárok bérei körüli szerencsétlenkedésről, arról, hogy fennáll a veszélye: az államkassza sanyarú állapota miatt megpróbálják államosítani a kötelező magánnyugdíj-rendszer második pillérét. Na és persze az igazságügyi törvények módosításáról, amelynek kapcsán minden ellenkező érv dacára sehogyan sem tűnik úgy, hogy egyik fő céljuk nem a korrupt politikusok megsegítése.

Dragnea nagyon jól tudja, hogy egyrészt Jeruzsálem hivatalos izraeli fővárosként való elismerésében jókora ellentétek vannak a nemzetközi közösségen belül – az Európai Unió például nem támogatja, csakis abban az esetben, ha Izraelnek sikerült megnyugtató megállapodásra jutnia a palesztinokkal az ügyben –, másrészt azt is, hogy Klaus Johannis államfő általában azonnal reagál, és a kormányéval ellentétes álláspontját hangsúlyozza minden fontosabb kérdésben. Főleg a külpolitika terén, amelynek alakítása az alkotmány értelmében az államfő hatáskörébe tartozik.

Dragnea bejelentésével reakcióra késztette az államfőt, aki természetesen megfeddte a kormányt az elhamarkodottnak és meggondolatlannak vélt diplomáciai lépés miatt, így ismét csak a paloták, azaz az államfői és a kormányzati székhely közötti konfliktustól hangos a közélet. Dragnea és a PSD ezzel több legyet is üt egycsapásra. Egyrészt azzal, hogy ismét konfliktust generált a politikailag pártjával szemben álló elnökkel, egyben tartja a saját szavazótáborát, másrészt Johannist is távolítja Washingtontól, amelyet amúgy az államfő az ország legfőbb szövetségesének tekint, mivel azért, hogy bírálhassa a kormányt – és ezzel újabb pontokat szerezzen magának a jövő évi államfőválasztás kampányához –, ezúttal nem az egyébként mindig legfőbb etalonnak tekintett Egyesült Államok, hanem az EU álláspontját kellett a magáévá tennie. És persze az sem utolsó szempont, ha ezzel a kormány vagy Dragnea szerez néhány jó pontot Washingtonban.

Az, hogy a nagykövetség elköltöztetését azért nem gondolják annyira komolyan, Dăncilă kormányfő magyarázó nyilatkozatából is kiviláglik, aki igyekezett lehűteni a kedélyeket, mondván, a memorandum elfogadása ellenére kormánya nem hozott döntést, mindössze „vitát nyitott” a diplomáciai képviselet átköltöztetéséről.

Ezzel mintegy elismerte, hogy eszük ágában sincs előre rohanni az ügyben, és a nagykövetség elköltöztetése témájának bedobását csupán belpolitikai célú elterelő hadműveletnek szánták.

korábban írtuk

Nincs egyetértés Bukarestben Románia izraeli nagykövetségének átköltöztetéséről
Nincs egyetértés Bukarestben Románia izraeli nagykövetségének átköltöztetéséről

A kormány nem konzultált a külkapcsolataiban meghatározó szerepet játszó államfővel arról a szándékáról, hogy áthelyezze Tel-Avivből Jeruzsálembe Románia izraeli nagykövetségét, Klaus Iohannis államfő pedig elhamarkodottnak tartana egy ilyen lépést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.