Rostás Szabolcs
2020. november 02., 11:342020. november 02., 11:34
Egy-két, óvások miatti hátráltatás okozta kivétellel Románia-szerte letették – a járványügyi korlátozások miatt számos helyen online formában – hivatali esküjüket a szeptemberi helyhatósági megmérettetésen meg vagy újraválasztott polgármesterek, tanácselnökök, önkormányzati képviselők. Az elöljárók közül sokan máris nekiveselkedtek a munkának, különösen a frissen kenyérbe esettek, akik – új seprű jól seper alapon – rögvest bizonyítani akarják, hogy kompetensek, és rászolgáltak a választók bizalmára.
No persze nem az olyan esetekre gondolunk, amikor utóbbiakkal nem a kampány során, hanem csak a választást követően közlik a kellemetlen híreket. Meggyőződésünk például, hogy Florin Birta nem söpri be éppen a voksok 70 százalékát Nagyváradon, ha a bihari megyeszékhely polgárai előre tudják, hogy leendő polgármesterük adó- és illetékemelést fontolgat, egyebek mellett többletadót készül kivetni a fa- és szénfűtésű ingatlanokra. Vagy ott van az ugyancsak liberális Emil Boc tisztességesnek ugyancsak nem nevezhető gyakorlata, amellyel csupán a választások után szólított fel építménye lebontására 800 kolozsvári garázstulajdonost; a tervezett dózerolás tulajdonjogi vetületeiről ne is beszéljünk.
És ha már tisztogatás. Országos visszhangot váltott ki a váradi polgármesteri székből a Bihar megyei tanácselnöké átnyergelt Ilie Bolojan első intézkedése, amellyel lapátra tette az eddig több mint 170 alkalmazottat foglalkoztató intézmény dolgozóinak a felét. A reakciók vegyesek, az összkép megértéséhez ismerni kell a politikai és egyéb viszonyokat. A Sebes-Körös-parti várost 12 éven át irányító, korábban a prefektusi és a kormányfőtitkári posztot is megjárt liberális politikusnak hosszú ideje megromlott a viszonya az RMDSZ-szel. Hogy „ki ütött előbb”, majd vissza, abba most ne menjünk bele. Tény, hogy a 2016–2020 közötti ciklushoz hasonlóan Nagyváradnak a következő négy évben sem lesz magyar – RMDSZ-es – alpolgármestere, a megyei tanácsnak pedig alelnöke. A váradi városházán pedig elsősorban nem a magyar közösség iránt táplált rokonszenv okán tölthetett be tanácsadói tisztséget – néppárti – magyar politikus, és maradhat a továbbiakban is, hanem mindenekelőtt azért, hogy Bolojanék borsot törjenek az RMDSZ-esek orra alá.
Azt is tudjuk, hogy a Bihar megyei önkormányzatot az elmúlt négy évben az RMDSZ-es Pásztor Sándor irányította, akinek igazán maradandót nem sikerült alkotnia mandátuma alatt, a legtöbben inkább külföldi vadászataira, vaskos botrányaira, a tavaszi kijárási tilalom idején megejtett horgászkalandjára emlékeznek vele kapcsolatban. Pásztor természetesen saját embereivel, az RMDSZ-hez és holdudvarához tartozó káderekkel vette körül magát a megyei tanácsban, és számos főosztály, igazgatóság, hivatal esetében még a magyar embereknek is az volt a benyomásuk, hogy amolyan kifizetőhely csupán.
Mármost az RMDSZ-szel szemben amúgy is mély ellenérzéseket tápláló Bolojan kapva kapott az alkalmon, hogy a meghirdetett „nagytakarítás” keretében kisöpörje az előző adminisztráció dolgozóit, akik között szép számban akadnak magyarok. (Köztük újságírók is, akik egyike-másika most, immár más fórumon valósággal ontja a bolojani elbocsátási hullámot elmarasztaló cikkeket, amelyek hitelességét viszont éppenséggel csorbítja, hogy szerzőjük az elmúlt évben még épp a megyei tanácstól vett fel több mint 40 ezer lejes fizetést...)
Csakhogy az etnikai alapon történő elbocsátást elég nehéz lenne bizonyítani, ugyanott tartanánk ugyanis, ahol Soós Zoltán politikai ellenfelei, akik máris „etnikai alapú kihágást” kiáltva riogatnak azzal, hogy Marosvásárhely új polgármestere és annak apparátusa fenyegeti a városháza hivatalnokait. El tudja képzelni valaki, hogy Soós képes lesz kirángatni a gödörből, és fejlődő pályára állítani a Maros-parti várost a Floreától örökölt apparátussal?
A választópolgárnak tulajdonképpen az az érdeke, hogy az állami hivatalokhoz hasonlóan az önkormányzatok és az ezek hatáskörébe tartozó intézmények, ügynökségek, alapítványok a lehető legkevesebb, közpénzből honorált személyzeti apparátussal működve legyenek a leghatékonyabbak. Sehol sincs megszabva, hogy például az Arad Megyei Tanács nem működhet 225, a bihari pedig 80 alkalmazottal.
Az új bihari tanácselnök által foganatosított elbocsátási hullám nyilvánvaló leszámolás-vetületével természetesen nem lehet egyetérteni, ellenben a nyilvánvalóan politikai alapon eszközölt korábbi alkalmazások egy részével sem. Kompetencia és teljesítmény – e kettőnek kell érvényesülnie a közösség javát szolgálni hivatott önkormányzatok személyi állományának kiválasztásában.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
1 hozzászólás