2009. július 20., 11:402009. július 20., 11:40
A kétoldalú viszonyt meghatározó kérdésekre és az azok megoldására hivatott főszereplőkre viszont annál inkább. Azzal, hogy bemerészkedett az „oroszlánbarlangba”, és Orbán Viktor és Tőkés László oldalán felszólalt a Tusványoson, Traian Băsescu fegyvertényt hajtott végre, hiszen a magyaroknak és a románoknak egyaránt azt üzente: ha kizárólag a román alkotmány keretein belül is, de vele nyílt párbeszédet lehet folytatni a kisebbségi problematikában.
A román elnök szinte borítékolható újrázása tekintetében ne tévesszen meg bennünket, hogy mandátuma során Băsescut éppen a magyar szabadegyetemen fütyülték ki nyilvánosan először, őszig biztosan kitalál valamit, hogy visszaédesgesse magához az elpártolt magyar választókat – akiknek persze ott cseng majd a fülében Orbánnak az elnökválasztás második fordulójáról kifejtett opciója is.
Băsescu számára fontos volt, hogy Magyarország leendő miniszterelnökével találkozzon, és a diáktábor keretében megejtett háttértárgyaláson bizonyára részletesebben is átbeszélték a Fidesz elnöke által említett, a román–magyar kapcsolatrendszer előmozdítását célzó együttműködési csomag tartalmát, amellyel a közönség és Tőkés egytől egyig szembesítette is a román elnököt. A fő kérdés most az, hogy a következő években mit sikerül gyakorlatba ültetni a romániai magyarság igénylistájából, mi mindent tud majd kicsikarni a magyarországi jobb a bukaresti partnerből.
Azt ugyanis az elmúlt években megtapasztaltuk: mindhiába tartozik ugyanabba az ideológiai családba a Fidesz és a román Demokrata-Liberális Párt, Brüsszelben nemhogy a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar feliratainak ügyében, de még Tőkés néppárti tagsága kapcsán sem sikerült közös nevezőre jutniuk. Ehhez képest az önálló romániai magyar egyetem vagy a Székelyföld területi autonómiájának ügye persze sokkal sarkalatosabb, és egyhamar biztosan nem lesz konszenzus a felek között. A közös tusványosi fellépés azonban azzal biztat, hogy Orbán Viktor befolyása révén a jövőben Băsescu legalább nem veszi le a válláról ezt a csomagot.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.