Pataky István

Pataky István

Tud-e válságot kezelni Európa?

2022. március 17., 09:29

2022. március 17., 09:29

Hisztéria, hisztéria és megint csak hisztéria. A koronavírus-járvány két éve után most az ukrajnai háború tálalásának módja teszi egyértelművé: az utóbbi tíz-tizenöt évben olyan mértékben bulvárosodott a román média túlnyomó része, hogy pszichológusi felügyelet nélkül a hírekre szakosodott sajtó fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Ha valaki most érkezett volna egy mindentől elzárt vidékről, s belepillant a bukaresti híradásokba, joggal hihetné azt, hogy Románia is háborúban áll Oroszországgal. Egy ilyen hangulatkeltés közepette miért is csodálkozunk azon, ha az emberek benzint vagy éppen olajat raktároznak pánikszerűen?

A józanul gondolkodók számára nyilvánvaló, hogy elsősorban békét szeretnének a szomszédos országban. Nem Zelenszkij kiállása vagy Putyin inváziója foglalkoztatja elsősorban a romániai átlagpolgárt – ahogyan az európait sem –, hanem mindennapi életének kiszámíthatósága. Ezért a drámai helyzetbe került menekültekkel való szolidaritás kinyilvánítása mellett higgadt üzenetekre van szükségük, szükségünk.

A politikai vezetés ilyenkor ismét megmérettetik. Szólni kell az emberekhez, de nem akárhogyan. Nem valamiféle teátrális harciasság kinyilvánítására vágyunk, hanem arra, hogy – a közeljövő elkerülhetetlen nehézségeinek felvázolásával párhuzamosan – legalább a megoldások irányába történő törekvés legyen világos. Most nem a hőbörgőké, az asztalt csapkodóké a tér a politikában. Az álmodozóké, az illúziókeltőké pedig végképp nem. Félre kell tenni az eddig használt sémákat, az ideológiai tanokat.

Abban teljes az egyetértés a politikusok, elemzők, szakértők között, hogy a szomszédban dúló háború idén bizonyosan régen látott zavart kelt a gazdasági folyamatokban. Az infláció elszabadulása, az energiaárak további növekedése, az élelmiszerpiac krízise, az építőipar megtorpanása, és még nagyon sok terület szenvedi meg a kereskedelmi láncolatban lényeges szerepet játszó két országnak a globális rendszerekből történő átmeneti vagy akár évekig eltartó kiesését.

A károk csökkentéséhez gyors és bátor döntések kellenek. Az elvi vitákra most nincs idő. Csak az állam tud ilyen helyzetekben hatékonyan beavatkozni a gazdasági folyamatokba. A háborús kiszámíthatatlanság miatt már egy-egy jól irányzott álhírtől is pánikba eső piacot jelenleg éppen a határozott, célzott állami döntések segíthetik ki a bajból. Ami pedig a legfontosabb: az emberek életének mederben tartásához elengedhetetlenek az árszabályozó, az exportot, kereskedelmet a belső fogyasztásnak alárendelő intézkedések.

Az Európai Unió végre pozitív szerepet játszhat egy valós válság kezelésében. Félretéve mindenfajta belső nézeteltérést, békeidőkben meghozott ilyen-olyan szabályozásokat, három dologra kellene koncentrálnia: az ukrajnai menekültek megsegítésére, az agresszor Oroszország elleni szankciók észszerű fenntartására és az európaiak elszegényedésének megakadályozására. Gyors váltás az uniós pénzek felhasználására vonatkozóan, szabad mozgástér a tagállamok kormányainak, a különböző korábbi EU-s kereskedelmi embargók minél előbbi átgondolása – csak néhány olyan lépés, amellyel Brüsszel segíteni tudna. A polgároktól eltávolodott EU most újabb esélyt kap.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.