Pataky István

Pataky István

Tud-e válságot kezelni Európa?

2022. március 17., 09:292022. március 17., 09:29

Hisztéria, hisztéria és megint csak hisztéria. A koronavírus-járvány két éve után most az ukrajnai háború tálalásának módja teszi egyértelművé: az utóbbi tíz-tizenöt évben olyan mértékben bulvárosodott a román média túlnyomó része, hogy pszichológusi felügyelet nélkül a hírekre szakosodott sajtó fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Ha valaki most érkezett volna egy mindentől elzárt vidékről, s belepillant a bukaresti híradásokba, joggal hihetné azt, hogy Románia is háborúban áll Oroszországgal. Egy ilyen hangulatkeltés közepette miért is csodálkozunk azon, ha az emberek benzint vagy éppen olajat raktároznak pánikszerűen?

A józanul gondolkodók számára nyilvánvaló, hogy elsősorban békét szeretnének a szomszédos országban. Nem Zelenszkij kiállása vagy Putyin inváziója foglalkoztatja elsősorban a romániai átlagpolgárt – ahogyan az európait sem –, hanem mindennapi életének kiszámíthatósága. Ezért a drámai helyzetbe került menekültekkel való szolidaritás kinyilvánítása mellett higgadt üzenetekre van szükségük, szükségünk.

A politikai vezetés ilyenkor ismét megmérettetik. Szólni kell az emberekhez, de nem akárhogyan. Nem valamiféle teátrális harciasság kinyilvánítására vágyunk, hanem arra, hogy – a közeljövő elkerülhetetlen nehézségeinek felvázolásával párhuzamosan – legalább a megoldások irányába történő törekvés legyen világos. Most nem a hőbörgőké, az asztalt csapkodóké a tér a politikában. Az álmodozóké, az illúziókeltőké pedig végképp nem. Félre kell tenni az eddig használt sémákat, az ideológiai tanokat.

Abban teljes az egyetértés a politikusok, elemzők, szakértők között, hogy a szomszédban dúló háború idén bizonyosan régen látott zavart kelt a gazdasági folyamatokban. Az infláció elszabadulása, az energiaárak további növekedése, az élelmiszerpiac krízise, az építőipar megtorpanása, és még nagyon sok terület szenvedi meg a kereskedelmi láncolatban lényeges szerepet játszó két országnak a globális rendszerekből történő átmeneti vagy akár évekig eltartó kiesését.

A károk csökkentéséhez gyors és bátor döntések kellenek. Az elvi vitákra most nincs idő. Csak az állam tud ilyen helyzetekben hatékonyan beavatkozni a gazdasági folyamatokba. A háborús kiszámíthatatlanság miatt már egy-egy jól irányzott álhírtől is pánikba eső piacot jelenleg éppen a határozott, célzott állami döntések segíthetik ki a bajból. Ami pedig a legfontosabb: az emberek életének mederben tartásához elengedhetetlenek az árszabályozó, az exportot, kereskedelmet a belső fogyasztásnak alárendelő intézkedések.

Az Európai Unió végre pozitív szerepet játszhat egy valós válság kezelésében. Félretéve mindenfajta belső nézeteltérést, békeidőkben meghozott ilyen-olyan szabályozásokat, három dologra kellene koncentrálnia: az ukrajnai menekültek megsegítésére, az agresszor Oroszország elleni szankciók észszerű fenntartására és az európaiak elszegényedésének megakadályozására. Gyors váltás az uniós pénzek felhasználására vonatkozóan, szabad mozgástér a tagállamok kormányainak, a különböző korábbi EU-s kereskedelmi embargók minél előbbi átgondolása – csak néhány olyan lépés, amellyel Brüsszel segíteni tudna. A polgároktól eltávolodott EU most újabb esélyt kap.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.