Pataky István

Pataky István

Trump után

2020. november 12., 10:032020. november 12., 10:03

Kár, hogy az úgynevezett trumpizmusnak épp az azt létrehozó mestere a leggyengébb pontja. A politikai korrektségbe, változatlanságba, gazdasági elgyengülésbe, társadalmi reménytelenségbe belesüppedt Egyesült Államoknak négy évvel ezelőtt egy új hitet, álmot ajánlott az üzleti világból és a show-bizniszből érkezett, de a politikába már belekóstolt Donald Trump.

A két évtizede leépülőben lévő amerikai középosztály, a munkásrétegek haragjára, elégedetlenségére érzett rá tökéletesen a festett szőke üzletember. A globális szerepéből folyamatosan veszítő Washington régi fényét szavakban igyekezett visszaadni a republikánus elnök, és ez sokakat büszkeséggel töltött el. De mivel tisztában volt azzal, hogy a bőséges katonai kiadások és emberáldozatok ellenére elmaradt amerikai győzelmeket nem lehet csak úgy visszavarázsolni, inkább a befelé fordulást, a hazai fejlesztést választotta. Lehet, hogy e tekintetben megosztotta, esetleg magára haragította az európaiakat, de ahhoz nem fért kétség, amerikaiak milliói értettek egyet a váltással. Nem utolsósorban Trump az unalmas, önfényező, köldöknéző politikai elitek iránti társadalmi ellenszenv élére tudott állni. Ő lett az erős kezű vezető, az államot és annak határait az illegális bevándorlóktól megvédő elnök.

Csakhogy a trumpizmus megvalósítója elnöksége alatt túl sok ellenséget szerzett. Megsértődött, sértegetett, Hollywoodnak tekintette a diplomáciát. Rosszul mérte fel a koronavírus-járvány kezelését, a pandémia okozta gazdasági válság pedig minden józan számítást átírt. És Trump nem tudott veszíteni. A kis csatákban elszenvedett vereségekre is durcásan reagált, a választási háború kudarcát pedig képtelen kezelni. De ez már nem a trumpizmus, amely mögött ma is közel fél Amerika áll. Ez csak a jól fésült Donald reagálása a koktélparti félresiklására.

Tény, Trump négy esztendő alatt nem tudott államférfivá válni. Amit viszont a mostani veresége apropóján az ellenfeleitől látunk, az maga az amerikai rémálom. A politikailag – s nem kizárt, hogy egészségileg is – lejárt szavatosságú Joe Biden körül pillanatok alatt kialakított személyi kultusz, a CNN élő adásában örömében síró „elemző", Trump nyilatkozatainak félbeszakítása a választási csalás emlegetése miatt, a véget nem érő voksszámlálás kétségbe vonhatatlansága, a győztes demokrata jelölt ukrajnai botrányának elhallgatása, illetve elbagatellizálása nem demokráciáról, vélemény- és szólásszabadságról szól, hanem bosszúról. Mindegy, hogy kivel, s mindegy hogyan, csak megverni Trumpot – szólt a washingtoni politikai, gazdasági elit és az azt kiszolgáló média titkos csatakiáltása. Sikerült nekik. Trump elvesztette a választást, a trumpizmus viszont erősebb, mint valaha, meghatározza az Egyesült Államok kétségtelenül színes világának egy nagyon tekintélyes részét.

A Bident hosszú, szűnni nem akaró tapssal fogadó európai vezetők is tisztában vannak azzal, hogy a mostani elnökválasztás körítése Washington megítélését az amerikai kontinens délebbi országainak szintjére taszította. Ezen pedig a majdani kölcsönös euroatlanti hátba veregetés sem fog változtatni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.