Pataky István

Pataky István

Trump után

2020. november 12., 10:03

2020. november 12., 10:03

Kár, hogy az úgynevezett trumpizmusnak épp az azt létrehozó mestere a leggyengébb pontja. A politikai korrektségbe, változatlanságba, gazdasági elgyengülésbe, társadalmi reménytelenségbe belesüppedt Egyesült Államoknak négy évvel ezelőtt egy új hitet, álmot ajánlott az üzleti világból és a show-bizniszből érkezett, de a politikába már belekóstolt Donald Trump.

A két évtizede leépülőben lévő amerikai középosztály, a munkásrétegek haragjára, elégedetlenségére érzett rá tökéletesen a festett szőke üzletember. A globális szerepéből folyamatosan veszítő Washington régi fényét szavakban igyekezett visszaadni a republikánus elnök, és ez sokakat büszkeséggel töltött el. De mivel tisztában volt azzal, hogy a bőséges katonai kiadások és emberáldozatok ellenére elmaradt amerikai győzelmeket nem lehet csak úgy visszavarázsolni, inkább a befelé fordulást, a hazai fejlesztést választotta. Lehet, hogy e tekintetben megosztotta, esetleg magára haragította az európaiakat, de ahhoz nem fért kétség, amerikaiak milliói értettek egyet a váltással. Nem utolsósorban Trump az unalmas, önfényező, köldöknéző politikai elitek iránti társadalmi ellenszenv élére tudott állni. Ő lett az erős kezű vezető, az államot és annak határait az illegális bevándorlóktól megvédő elnök.

Csakhogy a trumpizmus megvalósítója elnöksége alatt túl sok ellenséget szerzett. Megsértődött, sértegetett, Hollywoodnak tekintette a diplomáciát. Rosszul mérte fel a koronavírus-járvány kezelését, a pandémia okozta gazdasági válság pedig minden józan számítást átírt. És Trump nem tudott veszíteni. A kis csatákban elszenvedett vereségekre is durcásan reagált, a választási háború kudarcát pedig képtelen kezelni. De ez már nem a trumpizmus, amely mögött ma is közel fél Amerika áll. Ez csak a jól fésült Donald reagálása a koktélparti félresiklására.

Tény, Trump négy esztendő alatt nem tudott államférfivá válni. Amit viszont a mostani veresége apropóján az ellenfeleitől látunk, az maga az amerikai rémálom. A politikailag – s nem kizárt, hogy egészségileg is – lejárt szavatosságú Joe Biden körül pillanatok alatt kialakított személyi kultusz, a CNN élő adásában örömében síró „elemző", Trump nyilatkozatainak félbeszakítása a választási csalás emlegetése miatt, a véget nem érő voksszámlálás kétségbe vonhatatlansága, a győztes demokrata jelölt ukrajnai botrányának elhallgatása, illetve elbagatellizálása nem demokráciáról, vélemény- és szólásszabadságról szól, hanem bosszúról. Mindegy, hogy kivel, s mindegy hogyan, csak megverni Trumpot – szólt a washingtoni politikai, gazdasági elit és az azt kiszolgáló média titkos csatakiáltása. Sikerült nekik. Trump elvesztette a választást, a trumpizmus viszont erősebb, mint valaha, meghatározza az Egyesült Államok kétségtelenül színes világának egy nagyon tekintélyes részét.

A Bident hosszú, szűnni nem akaró tapssal fogadó európai vezetők is tisztában vannak azzal, hogy a mostani elnökválasztás körítése Washington megítélését az amerikai kontinens délebbi országainak szintjére taszította. Ezen pedig a majdani kölcsönös euroatlanti hátba veregetés sem fog változtatni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.