2010. október 26., 09:482010. október 26., 09:48
Ha valóban olyan információkat gyűjtenek össze, ami felhasználható, bővíti a látókörünket, akkor semmi kifogásom ellene, de sajnos legtöbbjük csak minél több olvasó vonzására kitalált általánosságokat sorol fel. Valószínűnek tartom, hogy a szerző kitalál egy jó címet, aztán megpróbálja megtölteni valamilyen tartalommal, hogy ha az ember rákattint, ne kelljen az üres oldalt néznie. Tökéletes példa erre a Tíz dolog, amit nem tudtál a pornóról című írás, mely szerint én annyira idióta vagyok, hogy fogalmam sem volt a pornóvilág anyagi vonzatáról. Legelső pontban ugyanis elárulja, hogy első az üzlet, tehát senki ne gondolja azt, hogy élvezetből közösülnek színészek kamera előtt.
Aztán a munkakeresők kezdhetnek el jegyzetelni, hogy milyen színű, hosszúságú ruhát vegyenek fel, hogy tartsák a kezüket, pontosan hogy formálják a szavakat, mit mondjanak, és mit ne, s mindezek ellenére próbáljanak a világ legmagabiztosabb és legtermészetesebb módján viselkedni.
Jönnek a sorban a becsapós „tízdolgok” is, ami elhiteti az önzetlen olvasóval, hogy ha betartja a leírt tíz dolgot, ő lesz a legigényesebb és legjobban ápolt ember a földkerekségen. Pedig ezt egyszerűbb két dologban elmagyarázni: a szappan és víz csodákra képes.
De ha hiszünk nekik, valóban mi válhatunk a világ legokosabb emberévé, akik úgy átlátunk mindenkin, mint egy szitán, kapásból felismerünk minden gyenge, erős és gé pontot, tökéletesen öltözködünk, legalább tíz dolgot el tudunk mondani minden jelentősebb városról, nem esik nehezünkre félévente munkahelyet váltani, és legalább tízféle akrobatamutatvánnyal hódíthatjuk el pasinkat az ágyba.
Csak véletlenül össze ne cseréljük a „tízdolgokat”, mert ha sármosan kezdünk pislogni munkaadónknak, vagy a macskánkat hintőporozzuk be, s a gyereket lekeféljük naponta, akkor könnyen megeshet, hogy újabb tíz dolgot kell elolvasni arról, hogyan hozd helyre életedet, ha a „tízdolgok” összezavartak.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.