Pataky István
2022. június 09., 08:542022. június 09., 08:54
Klaus Iohannis úgy tett, mintha nem értené, mi a gond azokkal a sajtó birtokába került kormányzati tervekkel kapcsolatban, amelyek gyakorlatilag felélesztenék az egykori kommunista politikai rendőrséget, a Szekuritátét.
Az államfő keddi sajtótájékoztatóján finoman megdorgálta azokat, akik kiszivárogtatták, illetve közölték a titkosszolgálatok jogköreinek megerősítését célzó törvénymódosítási részleteket. Iohannist tehát nem az zavarja, hogy a hírszerzők jogalkotás-kezdeményezési jogot szeretnének maguknak, magán- és jogi személyeket, valamint állami intézményeket köteleznének műveleteik „segítésére”, szabadon dönthetnének a lehallgatásokról, vagy peres ügyeikben erre külön kijelölt ügyészt követelhetnének.
Akár hihető is lehet, hogy csak egy vázlatról, piszkozatról van szó, amely sosem vált volna törvénnyé, ahogyan a jelenlegi koalíció mindenható keresztapja, Iohannis mondta. A javaslatok akkor is botrányosak. Azok a titkosszolgálatok, amelyek berkeiben ilyen ötletek egyáltalán felmerülhetnek, nemcsak a demokratikus keretekkel, hanem a jóérzéssel is hadilábon állnak. A hírszerzőknél indított azonnali vizsgálatok és fejek hullása helyett Iohannis azokat kárhoztatja, akik a tervek napvilágra hozásával remélhetőleg megakadályozták, hogy törvénytervezetben jelenjenek meg az aberráltságok.
Az államfő nyilvánvalóan tudott a „vázlatokról”. A néhány médiafelületen megjelent tervezettöredékeket sokatmondó csend övezte. A máskor minden apróságot szívesen kommentáló kormánykoalíciós politikusok most mereven elzárkóztak a nyilatkozatoktól. Hűséges, engedelmes kiskutyákként vártak a „nagyfőnök” Iohannis érvelésére. Mi másra számíthattunk? Szinte közhely, hogy a román titkosszolgálatoknak „erős befolyásuk” van a romániai politikai életre.
Időnként akad egy-egy bukott, semmit sem veszíthető politikus, aki hajlandó, mer nyilatkozni erről a sajátos helyzetről. Nemrég Ludovic Orban volt miniszterelnök beszélt egy interjúban arról, hogy a titkosszolgálatok láthatatlan keze ott munkál a pártokban, a parlamentnek pedig semmilyen ellenőrzése nincs fölöttük.
A romániai hírszerző szolgálatok túlméretezésének vélt szükségessége, tevékenységük idealizálása végigkísérte a rendszerváltás utáni három évtizedet. A szolgálatok szép lassan ránőttek a társadalom, a gazdaság, a politikum fejére. Hatalmuk új lendületet kapott a korrupció elleni harc meghirdetésével, amely egy-két év alatt a politikai leszámolások eszközévé is vált. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) félelmetesen nagy teret nyert ebben az időszakban.
Történt mindez a törvénytervezeti „vázlatot” most hevesen bíráló civil szervezetek, a „haladó értelmiség” szűnni nem akaró tapsa mellett. Az ukrajnai háború közelsége, a gazdasági válság és a hatalmi koalíció óriási parlamenti többsége egy olyan egyveleg, amelyben az „élelmesek” ismét felismerhetik Romániában „a korlátlan lehetőségek országát”. A titkosszolgálatok próbálkoztak be elsőként.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
szóljon hozzá!