2012. június 12., 08:482012. június 12., 08:48
A püspök érkezése előtt valakik plakátokat helyeztek ki, melyen a kötet borítóján szereplő Tőkés-karikatúra volt, valamint a „Nem kérünk a dumából! Mi már olvastuk Andrassew Iván könyvét” felirat. Azt, hogy ez nem a falubeliek akciója volt, ékesen bizonyítja, hogy délután a helybéliek egy része hiányolta, hogy elmaradt a bábelőadás, a plakátok alapján ugyanis arra a következtetésre jutottak, hogy bábcsoport lép fel a településen. A másik csúnya húzás az volt, amikor a kampánycsend előtt egy nappal a megye legnagyobb példányszámú magyar, illetve román napilapjában is megjelent, hogy dr. Orbán Viktor Csehi Árpád RMDSZ-es megyei tanácselnököt támogatja a helyhatósági választásokon.
A szóban forgó dr. Orbán Viktor egyébként egy frissen Szatmárnémetibe került orvos, a vezető román nyelvű lapban viszont – valószínűleg a cikket fordító túlzott buzgalmának köszönhetően – az is belekerült az írásba, hogy a magyar miniszterelnökről van szó. Tudva lévő, hogy a magyar kormányfő a versengő romániai magyar alakulatok közül legközelebb az Erdélyi Magyar Néppárthoz áll, és ha kampányolt volna Erdélyben, mellettük állt volna ki. Miniszterelnökként azonban – egyébként igen helyesen – nem avatkozott be a romániai korteshadjáratok egyikébe sem. A magyar kormány valószínűleg nem vette jó néven, hogy épp az általa nem túlságosan kedvelt RMDSZ keverte bele a miniszterelnök nevét a kampányba.
Szavazatokat minden bizonnyal kaptak pluszban e húzás fejében, hisz az erdélyi magyarok körében igen népszerű Orbán Viktor neve mozgósítólag hat, azt azonban kétlem, hogy az RMDSZ-nek hosszú távon is megérné ez az akció, ugyanis nem tartom valószínűnek, hogy piros pontot kapott a szövetség a nagyobbik magyar kormánypárttól emiatt. És bármennyire is hangoztatják, hogy az erdélyi és a magyarországi magyarságnak külön utakon kell járnia, épp az Orbán Viktor népszerűségébe való kétségbeesett csimpaszkodás mutatja, hogy alapvetően igenis jelentős erőnek tartják a Fideszt, és nagyon szeretnék maguk mögött tudni az alakulatot.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.