Rostás Szabolcs
2017. október 10., 10:582017. október 10., 10:58
2017. október 10., 11:222017. október 10., 11:22
Száz nappal a beiktatását követően egyszerűen katasztrofális a Mihai Tudose vezette kormány tevékenységének a mérlege, és mindezt a hatalmon lévő szociáldemokraták (PSD) „házi közvélemény-kutatójának” számító Avangarde felmérése is bizonyítja.
Dokumentálódom, fejben és a világhálón egyaránt visszapörgetem az időt, mégsem bukkanok olyan kormányra a romániai rendszerváltás óta eltelt időszakban, amelynek megítélése rövid idő leforgása alatt akkorát zuhant volna, mint a jelenlegi kabineté.
Száz nappal a beiktatását követően egyszerűen katasztrofális a Mihai Tudose vezette kormány tevékenységének a mérlege, és mindezt a hatalmon lévő szociáldemokraták (PSD) „házi közvélemény-kutatójának” számító Avangarde felmérése is bizonyítja.
Az augusztusban mért 47-ről mára mindössze 25 százalékra apadt a kabinet támogatottsága a társadalom körében, a miniszterelnök bizalmi indexe is zuhanórepülésbe fogott, a tárcavezetők többségéről pedig a lakosság java része még csak nem is hallott.
A lakosság diagnózisa egyáltalán nem véletlen, ennyi ember nehezen tévedhet. Maga a miniszterelnök is annak köszönheti mandátumát, hogy a PSD büntetett előéletű vezetője megelégelte Sorin Grindeanunak az igazságszolgáltatás megreformálása terén tanúsított hezitálását, és egyszerűen kirúgatta a volt kormányfőt.
A Victoria-palota új lakójának ráadásul ugyanez a legfőbb küldetése: olyan törvénymódosításokat kicsikarni az igazságügy-minisztériumból, amelyeknek köszönhetően Liviu Dragnea megmenekül az újabb bírósági ítéletektől. Ami erkölcsi szempontból egyáltalán nem számít biztató kiindulópontnak.
Mindazonáltal Tudoséék politikai értelemben is képtelenek letenni valami maradandót az asztalra: a Victoria-palotából hiányzik a vízió, az ország fejlődéséről alkotott határozott elképzelés, a kormányzati tevékenység szétesése pedig különösen zavaró lehet egy olyan nemzet számára, amely jövőre készül ünnepelni modern államisága születésének százéves évfordulóját.
Bő három hónapos fungálása alatt a balliberális kormány gazdaságilag is kilátástalan helyzetbe sodorta az országot: a hangzatos, részben Grindeanuéktól átvett adólefaragási és béremelési ígéretek lufinak bizonyultak, és ki is pukkadtak, sőt immár egyértelművé vált, hogy a korábban kivezetett adók újbóli kivetése, valamint a fokozatos drágulások miatt a reálbérek csökkenni fognak.
Ezért figyelmeztetnek szakértők, hogy a kizárólag a felpörgött fogyasztáson nyugvó kiugró gazdasági növekedés nem tarthat sokáig, és hogy Románia jelenleg kísértetiesen hasonlít a válság útjára lépett, tizenöt évvel ezelőtti Görögországra. A Tudose-kormány alatt Románia egyértelműen a hanyatlás útjára lépett.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!