2012. március 27., 09:292012. március 27., 09:29
Éspedig azért, mert a parlament késedelemmel vonta meg a mentelmi jogát, amelynek védőernyője alatt Boldea minden akadályoztatás nélkül megszökhetett – egyenesen a mesebeli Afrikába. Hogy a képviselő – tegnapi, hivatalosan meg nem erősített információk szerint – valóban megadta-e, és a román hatóságok rendelkezésére bocsátotta-e magát, persze kérdéses. Az viszont tény, hogy a hazai politikai osztály már régóta adós azzal, hogy egyértelműen szabályozza a parlamenti képviselők, közméltóságok felelősségre vonhatóságának keretét.
Akár egy olyan alkotmánymódosítás formájában, amelynek kapcsán éppen a Boldea-affér miatt újult ki a vita a koalíció és az ellenzék között. Hiszen miközben a demokrata-liberálisok egyenesen a honatyák mentelmi jogának eltörlését szorgalmazzák, a balliberális ellenzék vonakodik ettől, de éppen a nyomozó hatóság látószögébe került politikus példájából okulva kezdeményezi ő is a választási törvény módosítását, hogy lehessen elejét venni a törvényhozás személyi állománya „felhígulásának”.
Persze nem tudni, meddig lesz minderre politikai akarat. Mint ahogy az sem kizárt: a Kenyából hazaüzengető és ártatlanságát bizonygató Mihail Boldea végül gond nélkül fog pályázni az őszi választásokon újabb mandátumra, amelyhez éppen az esetét övező hírverés segíti majd hozzá.
A jelenség nem lenne egyedülálló, hiszen a futballklub-tulajdonos vállalkozó politikus, Gigi Becali éppen letartóztatásának köszönhette EP-képviselői mandátumát 2009-ben, most pedig ugyancsak annak vagyunk tanúi, hogy egy korábban bilincsre vert bulvártelevízió-tulajdonos időközben alapított pártja a második legnagyobb parlamenti alakulat lehet a közelgő választáson. És akkor bizony hozzá kell szoknunk a Boldea-féle „szafarihonatyákhoz.”
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.