2011. december 23., 10:122011. december 23., 10:12
Mindkettő káros, és tájainkra mindketten az angolszász világból érkeztek – hiszen igaz ugyan, hogy a magyarokon kívül szinte az összes népnél egy hófehér szakállú idős úriember szállítja házhoz a karácsonyi ajándékot, de hozzánk mégiscsak elsősorban az amerikai filmekből és mesékből jutott el az a változat, amely szerint Santa Claus karácsony éjszakáján a kéményen keresztül lemászva tölti meg az ajándéktárolásra szolgáló zoknikat, egy füst alatt megoldva ezzel a kéménysepréssel kapcsolatos gondokat is.
(Amúgy nálunk már csak ezért is problémás a Santa Claus-kultusz: pláne városon meglehetősen kevés kandallóval ellátott ház van, ergo a fehér szakállúnak alternatív útvonalat kell választania. A hagyományokhoz ragaszkodva használhatja a fűtési rendszert, de valljuk be, elég röhejesen festhet, amikor egy Télapó karácsony éjjel a radiátor csapján folyik ki.) Amúgy az angolszász ünnepek különösebben nem érdekelnek, felőlem az osztogat plüssszíveket Valentin-napkor, és öltözik töklámpásnak halloweenkor, aki akar, de a Jézuskát nem adom
. Akár szabadságharcot is hajlandó vagyok hirdetni azért, hogy mi magyarok megtarthassuk karácsonyi ajándékszállítónak a Jézuskát (alternatívaként az angyalt). Az ellenség ugyanis immár stratégiai fontosságú helyre férkőzött be: a néhány hónapja amúgy egyre nézhetőbb Magyar Televízió idei karácsonyi dalának klipjében két kisgyerek éppen azt lesi meg, ahogy a Télapó plüssmacit helyez a karácsonyfa alá.
Holott nálunk az illető ősz úriember december ötödikén, Mikulás néven ajándékoz – és már csak hajlott korára való tekintettel sem korrekt, hogy karácsonykor is ajándékcipelésre késztessük. Apropó korrektség: a karácsony ellen a politikai korrektség jegyében is támadást intéztek. (A politikai korrektség az a gyakorlat, amikor egy problémát – például az európai őslakosok és a bevándorlók közötti konfliktusokat – úgy próbálunk megoldani, hogy bizonyos kifejezések helyett más szót használunk. A londoni városkép idei, zömmel bevándorlók leszármazottai általi átrendezése is jelzi e gyakorlat hatékonyságát.)
Legutóbb a Thomas, a gőzmozdony című mesesorozat egyik epizódjából vágták ki a karácsony szót, helyette téli ünnepről, a karácsonyfa helyett pedig ünnepi fáról beszélnek, nehogy megsértsék a nem keresztény kultúrkörbeli nézőket. Hogy erről, valamint a karácsonyi Télapó-kultusz intézményes magyar majmolóiról mit gondolok, azt – a karácsony és a politikai korrektség jegyében – most inkább nem írnám le.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.