2011. december 23., 10:122011. december 23., 10:12
Mindkettő káros, és tájainkra mindketten az angolszász világból érkeztek – hiszen igaz ugyan, hogy a magyarokon kívül szinte az összes népnél egy hófehér szakállú idős úriember szállítja házhoz a karácsonyi ajándékot, de hozzánk mégiscsak elsősorban az amerikai filmekből és mesékből jutott el az a változat, amely szerint Santa Claus karácsony éjszakáján a kéményen keresztül lemászva tölti meg az ajándéktárolásra szolgáló zoknikat, egy füst alatt megoldva ezzel a kéménysepréssel kapcsolatos gondokat is.
(Amúgy nálunk már csak ezért is problémás a Santa Claus-kultusz: pláne városon meglehetősen kevés kandallóval ellátott ház van, ergo a fehér szakállúnak alternatív útvonalat kell választania. A hagyományokhoz ragaszkodva használhatja a fűtési rendszert, de valljuk be, elég röhejesen festhet, amikor egy Télapó karácsony éjjel a radiátor csapján folyik ki.) Amúgy az angolszász ünnepek különösebben nem érdekelnek, felőlem az osztogat plüssszíveket Valentin-napkor, és öltözik töklámpásnak halloweenkor, aki akar, de a Jézuskát nem adom
. Akár szabadságharcot is hajlandó vagyok hirdetni azért, hogy mi magyarok megtarthassuk karácsonyi ajándékszállítónak a Jézuskát (alternatívaként az angyalt). Az ellenség ugyanis immár stratégiai fontosságú helyre férkőzött be: a néhány hónapja amúgy egyre nézhetőbb Magyar Televízió idei karácsonyi dalának klipjében két kisgyerek éppen azt lesi meg, ahogy a Télapó plüssmacit helyez a karácsonyfa alá.
Holott nálunk az illető ősz úriember december ötödikén, Mikulás néven ajándékoz – és már csak hajlott korára való tekintettel sem korrekt, hogy karácsonykor is ajándékcipelésre késztessük. Apropó korrektség: a karácsony ellen a politikai korrektség jegyében is támadást intéztek. (A politikai korrektség az a gyakorlat, amikor egy problémát – például az európai őslakosok és a bevándorlók közötti konfliktusokat – úgy próbálunk megoldani, hogy bizonyos kifejezések helyett más szót használunk. A londoni városkép idei, zömmel bevándorlók leszármazottai általi átrendezése is jelzi e gyakorlat hatékonyságát.)
Legutóbb a Thomas, a gőzmozdony című mesesorozat egyik epizódjából vágták ki a karácsony szót, helyette téli ünnepről, a karácsonyfa helyett pedig ünnepi fáról beszélnek, nehogy megsértsék a nem keresztény kultúrkörbeli nézőket. Hogy erről, valamint a karácsonyi Télapó-kultusz intézményes magyar majmolóiról mit gondolok, azt – a karácsony és a politikai korrektség jegyében – most inkább nem írnám le.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.