2011. június 10., 10:382011. június 10., 10:38
Ha csak ez a szándék vezérli mindazokat, akik több megye összevonásával lényegesen átrajzolnák az ország közigazgatási térképét, nos ebből aligha sülne ki vajmi jó, és aligha érvényesülne az az – egyébként hamis – elmélet, miszerint kevesebb megyével jobban lelehetne hívni a fejlesztéshez mérhetetlenül szükséges európai uniós forrásokat. Merthogy azokhoz aligha megyék száma és mérete okán nemjut hozzá Románia, hanem annál inkább az agyonközpontosított, balkáni típusú, amolyan patópálos ügyintézés miatt. Jó volna látni azokat a felméréseket és tanulmányokat – ha léteznek –, amelyek nyomán a többféle változat szerinti vonalakat meghúzták. Vagy meghúznák. Sejtem, hogy ilyenek nincsenek, így alapos a gyanúm, hogy a mondvacsinált takarékosság és a majdani hatalomgyakorlás hogyan továbbja mellett a forgatókönyvbe jó adag olyasfajta szubjektív tényező is beletartozik, amely a magyar tömbvidékeken – például a Partiumban, a Szilágyságban, a Székelyföldön –, de akár a szórványban is tovább nyirbálná, ha éppen el nem lehetetlenítené a magyarok beleszólási lehetőségét. Ami a nemzetállami törekvések kiteljesedését jelenti, és aminek ránk nézve katasztrofális következményei lesznek. Ne szépítsük: egy, a mai Brassó, Maros, Hargita és Kovászna megyékből álló „nagymegye” a Székelyföld beolvasztását, tehát az utolsó vár elestét jelenti.
A kérdésben néhány érdekes vélemény látszik körvonalazódni. Az egyik szerint Romániát kizárólag gazdasági és társadalmi szempontok szerint kell újraosztani, a másik szerint a két világháború közötti, ún. kistérségi felosztáshoz kellene visszatérni. A harmadik vélemény szerint a kantonok országa, Svájc a követendő példa, ahol a helyi közösségek döntési joga és pénzforrásaik a lehető legnagyobbak. És ahol – figyelem– éppen az egész ország jóléte és svájcióra-típusú működése, ezen belül pedig az állampolgárok jó közérzete érdekében a társadalmi és gazdasági szempontok mellett a földrajzi, kistérségi, történelmi és nyelvi szempontok és sajátosságok is érvényesülnek. Ezt tessenek lemásolni!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!