Pataky István
2022. július 14., 08:52
2022. július 14., 08:52
Nehéz a magyar–román diplomáciai egyeztetésekről közhelyek nélkül írni. Az utóbbi három évtizedben különböző hangulatú tárgyalásokról számolhatott be a média. Volt már odamondogatós, mosolyszünetes, komor, semmitmondó, szívélyes és barátságos. Egyes találkozók után hosszú politikai vita, esetleg hangos sajtóvisszhang következett.
Magyarország és Románia sok hullámvölgyet, de néha sikeres időszakokat is hozó viszonya mindig hálás téma az ellentétben érdekelt politikusok, publicisták számára. Könnyen bele lehet kötni egy félmondatba, odavetett kijelentésbe, jó nagy lufielefántot lehet fújni a bolhányi megjegyzésből. Az igazi csemegék a történelmet érintő kijelentések, melyek mentén a lelkes hírfogyasztók kétszázötvenedszer is hevesen tudnak Erdélyezni, „ki volt itt először” típusú vetélkedőt nyitni, bozgorozni és bocskorosozni. Az öngerjesztő hangulatkeltés kövér politikai óriás gombóccá dagad, s gyorsan sikerül egy pár hónapos válságot gerjeszteni a két ország között.
A ritka kivételeket azok a megbeszélések jelentik, amikor valóban fontos, mindannyiunkat érintő konkrét eredmények születnek. Ide sorolhatók Szijjártó Péter külügyminiszter keddi, bukaresti tárgyalásai.
Sem Magyarországon, sem Romániában nincs ma száz százalékos garancia arra, hogy az elkövetkező években gázkorlátozás nélkül tud működni a gazdaság. Miután nem létezik olyan szerződés, amely biztosítaná Putyin rábólintását a megfelelő mennyiségű gáz exportjára, az európai uniós szankciók önsanyargató hatása pedig mára ténykérdéssé vált, soha nem látott mértékig értékelődtek fel a szomszédos államok közös megoldásai.
Miután nemrég Görögország megoldotta a BRUA gázvezetéknek a TAP vezetékre történő csatlakoztatását, azeri gáz érkezhet a Kaszpi-tengerből Romániába és Magyarországra is. A két országot összekötő vezeték kapacitásának növelése közös biztonságot jelent, hiszen a kis százalékban ugyan, de közvetett cégek révén ugyancsak orosz gázra szoruló Romániának is fontos, hogy rendkívüli helyzetben Magyarország irányából az eddiginél több importgázhoz juthat.
Görögország egy cseppfolyósított gázterminált is épít Alexandrúpoli kikötőjénél, amely a jövőben további földgázzal látná el az új, görög–bolgár gázvezetéket. Románia és Magyarország – még néhány uniós tagországgal együtt – sikeresen lobbizott azért, hogy a nukleáris energiát továbbra is egy fenntartható, tiszta, biztonságos energia-előállítási módnak tartsa Brüsszel. Magyarország számára létfontosságú a paksi atomerőmű működéséhez szükséges nukleáris fűtőelemek biztonságos szállítása Oroszországból. Ukrajna helyett Bulgárián és Románián keresztül vezethet az új útvonal.
A jelenlegi háborús helyzetben az energiabiztonság érdekében természetes a magyar–román együttműködés? Nem, nem az. Hogy mégis működik, értékelendő eredmény. Ha úgy tetszik, közös diplomáciai siker.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!