Pataky István
2021. február 04., 14:042021. február 04., 14:04
Sok mindenben vita van az Európai Unió tagállamai között, abban viszont nagy az egyetértés, hogy az elhúzódó járványhelyzet miatt gazdasági válság sújtja az öreg kontinenst. A romániai kiútkeresésről, megoldásokról eddig semmit nem árult el Florin Cîțu miniszterelnök, azt viszont már tudjuk: a kormány kizárja a kínai cégeket az infrastrukturális beruházásokra kiírt közbeszerzési pályázatokból.
A furfangosan megfogalmazott tervezet szerint csak EU-tagállamból származó vállalatok, illetve olyan országok cégei vehetnek majd részt a közbeszerzéseken, amelyekkel Romániának kétoldalú megállapodása van. Ilyen például Japán, Izrael és Kanada. Kína nem rúghat labdába, s ez a lényeg.
A kezdeményezők az uniós követelmények teljesítése mellett érvelnek, ezzel magyarázzák a tervezett döntést. Nem tudom, Cîțunak milyen tapasztalati vannak a kínai cégekkel, azt viszont mindannyian tudjuk, hogyan teljesítette az amerikai Bechtel a Brassó–Bors-autópálya megépítéséről szóló, 2,2 milliárd eurós szerződést. A sztrádát amúgy 2012-ben kellett volna átadni. Csakhogy Bukarestnek az Egyesült Államok irányába megnyilvánuló gyarmatmentalitása még kérdéseknek, kételyeknek sem ad helyet, nemhogy számonkérésnek.
Kína nem az ott még mindig büszkén hirdetett kommunista ideológia okán kerül tiltólistára Romániában, hanem a washingtoni „szuperszövetséges” gazdasági érdekei miatt. Ezért kellett a cernavodăi atomerőmű bővítésének ügyében is lépni. Tavaly a Ludovic Orban vezette liberális kormány az Egyesült Államokkal és Franciaországgal írt alá megállapodást arról, hogy amerikai, francia, valamint kanadai cégekkel építteti meg a 3-as és 4-es reaktort, amelyre korábban Kínával írt alá megállapodást a korábbi szociáldemokrata kabinet.
Mindeközben Magyarország Szerbiával közösen kínai cégekkel építteti a Budapest–Újvidék–Belgrád vasútvonalat. A személyforgalom mellett ezen az útvonalon jelentős teherforgalmat lehet majd lebonyolítani. A tervek szerint így a Kína által a pireuszi kikötőbe behajózott, Nyugat-Európába szánt árut Szerbián és Magyarországon keresztül tudják majd a leggyorsabban szállítani.
Tavaly december 30-án Hszi Csin-ping kínai elnök, Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia államfő, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője közösen jelentették be a Kína–EU átfogó beruházási megállapodásról szóló tárgyalások befejezését. Kína mellesleg az EU legnagyobb kereskedelmi partnere. Míg a kontinens nyugati felében egyre többet beszélnek arról, hogy a kínai vakcina bevetésére is szükség van a súlyos járványhelyzet miatt, addig idehaza a politikai térben csak rosszallóan kötelező kommunikálni a Sinopharm vállalat oltóanyagáról.
A gazdasági érdekérvényesítés ellen beoltott román kormány Washington európai szinkronhangjaként nyilvánul meg minden világpolitikai kérdésben. Teszi ezt úgy, hogy semmitmondó dicséreteken, szép szavakon kívül semmit nem kap cserébe. Még soron kívüli Pfizer-vakcinát sem.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
szóljon hozzá!