Pataky István

Pataky István

Románia Kína ellen

2021. február 04., 14:04

2021. február 04., 14:04

Sok mindenben vita van az Európai Unió tagállamai között, abban viszont nagy az egyetértés, hogy az elhúzódó járványhelyzet miatt gazdasági válság sújtja az öreg kontinenst. A romániai kiútkeresésről, megoldásokról eddig semmit nem árult el Florin Cîțu miniszterelnök, azt viszont már tudjuk: a kormány kizárja a kínai cégeket az infrastrukturális beruházásokra kiírt közbeszerzési pályázatokból.

A furfangosan megfogalmazott tervezet szerint csak EU-tagállamból származó vállalatok, illetve olyan országok cégei vehetnek majd részt a közbeszerzéseken, amelyekkel Romániának kétoldalú megállapodása van. Ilyen például Japán, Izrael és Kanada. Kína nem rúghat labdába, s ez a lényeg.

A kezdeményezők az uniós követelmények teljesítése mellett érvelnek, ezzel magyarázzák a tervezett döntést. Nem tudom, Cîțunak milyen tapasztalati vannak a kínai cégekkel, azt viszont mindannyian tudjuk, hogyan teljesítette az amerikai Bechtel a Brassó–Bors-autópálya megépítéséről szóló, 2,2 milliárd eurós szerződést. A sztrádát amúgy 2012-ben kellett volna átadni. Csakhogy Bukarestnek az Egyesült Államok irányába megnyilvánuló gyarmatmentalitása még kérdéseknek, kételyeknek sem ad helyet, nemhogy számonkérésnek.

Kína nem az ott még mindig büszkén hirdetett kommunista ideológia okán kerül tiltólistára Romániában, hanem a washingtoni „szuperszövetséges” gazdasági érdekei miatt. Ezért kellett a cernavodăi atomerőmű bővítésének ügyében is lépni. Tavaly a Ludovic Orban vezette liberális kormány az Egyesült Államokkal és Franciaországgal írt alá megállapodást arról, hogy amerikai, francia, valamint kanadai cégekkel építteti meg a 3-as és 4-es reaktort, amelyre korábban Kínával írt alá megállapodást a korábbi szociáldemokrata kabinet.

Mindeközben Magyarország Szerbiával közösen kínai cégekkel építteti a Budapest–Újvidék–Belgrád vasútvonalat. A személyforgalom mellett ezen az útvonalon jelentős teherforgalmat lehet majd lebonyolítani. A tervek szerint így a Kína által a pireuszi kikötőbe behajózott, Nyugat-Európába szánt árut Szerbián és Magyarországon keresztül tudják majd a leggyorsabban szállítani.

Tavaly december 30-án Hszi Csin-ping kínai elnök, Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia államfő, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője közösen jelentették be a Kína–EU átfogó beruházási megállapodásról szóló tárgyalások befejezését. Kína mellesleg az EU legnagyobb kereskedelmi partnere. Míg a kontinens nyugati felében egyre többet beszélnek arról, hogy a kínai vakcina bevetésére is szükség van a súlyos járványhelyzet miatt, addig idehaza a politikai térben csak rosszallóan kötelező kommunikálni a Sinopharm vállalat oltóanyagáról.

A gazdasági érdekérvényesítés ellen beoltott román kormány Washington európai szinkronhangjaként nyilvánul meg minden világpolitikai kérdésben. Teszi ezt úgy, hogy semmitmondó dicséreteken, szép szavakon kívül semmit nem kap cserébe. Még soron kívüli Pfizer-vakcinát sem.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.