2011. december 09., 10:262011. december 09., 10:26
A jelek szerint a román pártok felrúgni készülnek azt az eddigi status quót, miszerint a magyarok olyan homogén szavazótábort alkotnak, amelyet a román pártok jórészt „békén hagynak”, mivel úgyis etnikai alapon szavaznak. Ezért aztán kialakult az a gyakorlat, hogy a magyar voksokat „közvetítő” útján, vagyis az RMDSZ-en keresztül „szerezték meg” – magyarán igyekeztek a maguk oldalára állítani a szövetséget. Ennek köszönheti az RMDSZ, hogy 1996 óta tulajdonképpen csupán egy évig volt ténylegesen ellenzékben.
Most azonban változóban a helyzet. Az ellenzéki USL szövetség offenzívát indított a kormánykoalíció főbb pártjai ellen, és abban a régióban igyekszik megverni őket, ahol mindkettő a legerősebb: Erdélyben. A stratégia részeként közvetlenül kívánja megszólítani az RMDSZ szavazóbázisát is – ennek tudható be Crin Antonescu liberális pártvezér legutóbbi kijelentése, miszerint az RMDSZ már nem a magyar közösséget képviseli, és ebbe a sorba illeszkedik Valeriu Zgonea PSD-alelnök „sziréndala” is, amelyben arról regélt: ezentúl az RMDSZ szavazóival akarnak párbeszédet folytatni. Az USL tagpártjai tehát megpróbálják „kihúzni” a szavazótábort az RMDSZ – és persze ezzel együtt a többi magyar párt – alól.
És ezt még csak nem is az ellenzék találta ki, hanem a jelenlegi koalíciós partner – nem véletlenül utazik Traian Băsescu minden évben a Székelyföldre, és szintén nem véletlenül avat fel szinte havonta Elena Udrea fejlesztési miniszter egy-egy új létesítményt ugyanott. A haszon román részről egyértelmű: ha szociális demagógiával és ígéretekkel sikerül megszerezni a magyarok voksait, akkor a parlamentben már nem kell magyar képviselettel alkudozni, hiszen nem lesz kivel. A sajátos magyar – oktatási, anyanyelv-használati és önrendelkezési – igények képviselete viszont román pártoktól nem várható. Hiszen az utóbbi hónapokban az USL mindkét pártja épp hogy szélsőségesen magyarellenes megnyilvánulásaival hívta fel magára a figyelmet. A sziréndalok tehát igen veszélyesek. A romániai magyarság érdekérvényesítési esélyei csak akkor maradnak meg, ha szavazatait nem pazarolja a sajátos magyar problémákat felvállalni nem tudó és nem is akaró román pártokra.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.