2010. szeptember 03., 08:482010. szeptember 03., 08:48
Vagyis ugyanannak a tanárnak vagy tanárnőnek nem kellett ugyanabban az időpontban egyszerre két osztályban órát tartania. Aminek amúgy nem örvendtünk, ha mondjuk matekóra volt (mert a tanárnő nem az ásokat, a béseket vagy a déseket nyúzta, hanem bennünket), s aminek módfelett örvendtünk, mert franciaórán nem az ások, a bések vagy a dések, hanem mi csodálhattuk Laura tanárnő csinos alakját, kellemes-bársonyos hangját és utánozhatatlan diszkrét mosolyát. S amíg az órarend emigyen elkészült, mi, vásott kölykök, szabadon focizhattunk az iskola udvarán. Vagy mehettünk pityókát szedni a szépmezői farm, vagy az illyefalvi termelőszövetkezet földjére.
Azóta a téeszek és az állami farmok megszűntek, s az akkori velünk ma egyidősek bácsiknak és néniknek szólítanak. Rúgja meg a macska… Ezt a minisztert is, aki kitalálta, hogy rögtön a legeslegelső iskolai napon órákat kell tartani. Na. Szó sem lehet arról, hogy az elsősök, az ötödikesek, a kilencedikesek előbb megismerkedjenek egy kicsit, és megszokják az új társakat, az új környezetet. Nem lehet majd feleleveníteni a nyári élményeket, hogy aszondja, mi a tengeren voltunk nyaralni, és láttunk hajókat, delfineket, medúzákat és kagylókat gyűjtöttünk, és Apuval homokvárat építettünk, labdáztunk és rengeteget pancsoltunk, és annyira meleg volt, hogy a nénik némelyike levetette a dudatartóját. Anyu is. És nem lehet majd elmesélni, hogy aszondja, mi Mamáéknál nyaraltunk, és Rebivel, a mókás kiskutyával naphosszat kergetőztünk a kertben, és enni-inni vittünk a tyúkoknak, a malackáknak, a nyusziknak és a csirkéknek, és este, fejéskor Tata a habos tehéntejből töltött a csuporba vacsorára, és Tamás, a lusta kandúr csak ilyenkor kecmergett elő nagyokat ásítva a kemence háta mögül, mert különben egész nap aludt az árnyékban. És voltunk borvízért a forrásra, és virágokat szedtünk, teának valót, amit meg kell szárítani, és egész télen elég lesz belőle. És a nagyobbak sem azzal kezdik majd, hogy te, ott voltunk a Félszigeten, és a szejkei rockfesztiválon, s micsoda buli volt! S nézd, milyen szépen lebarnultam, két hetet töltöttünk a Balatonon, csak szűk baráti körben, zene, úszkálás, úszkálás, zene, esténként bulik, gyönyörű volt!... S olyan sem lesz, hogy: Te, a focivébé minden meccsét megnéztük, esténként összeverődtünk a sörkertben, s fogadtunk, hogy ki nyer, sörben, és persze, a bírót elküldtük a melegebb éghajlatra, amikor tévedett… És olyan sem lesz, hogy aszondja, hallottátok, Mari felcsípett egy új pasast, mert a régit megunta már. Valami zenész az illető, és szürke metalizált béemvével jár, te, micsoda alufelnik, és micsoda légpárnák…
Na, ezek helyett órák lesznek. A legkisebb manó elsősök mindjárt a becsengetés után előveszik a tollat s a füzetet, és apuka-anyuka jelenlétében és nagy gyönyörűségére már el is kezdik huzigálni az első vonalkákat, mint a leendő írott kicsi a betű szárát. Az ötödikesek hétfő reggel nyolckor biológiaórán békát nyúznak, vagyis egy gombostűvel megszúrják az agyát, amitől a szerencsétlen kifekszik, de nem hal meg, a tanár bácsi pedig felhasítja a gyomrát, és láthatóvá teszi a belső szerveit, köztük a parányi szívét, amint tovább kalapál. A kilencedikesek kémiaórán újból elvégzik az alapkísérletek egyikét, amikor is a sósavba, vagyis a hácéelbe beledobnak egy kis cinkdarabkát, vagyis zéent, a beinduló reakció során pedig a zéenből és a hácéelből cinkklorid lesz, a hidrogén pedig elszáll. És behunyt szemmel fújják a Mengyelejev-rendszert. S a végzősök, ah, a végzősök… Kérem, szeptember tizenharmadikán reggel nyolc órakor, jó na, fél tíz felé már készülnek az érettségire!
S miközben az ukázon az egész osztály röhög, a miniszter úr, mint Karinthy Kökörcsinje, megállapítja, hogy milyen frappáns és ellenállhatatlan humora van neki.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.