Pataky István

Pataky István

Rareș Bogdan a csúcsra tör

2021. január 21., 08:302021. január 21., 08:30

Rareș Bogdannal beköltözött a Nemzeti Liberális Pártba a giccses politizálás. A Realitatea hírtelevízióban viszonylag magas nézettséget produkáló műsorvezető pontosan azt a formát hozza a PNL-ben, mint annak idején a kamerák előtt. Feltűnősködő, önmutogató stílussal szegezi magára a figyelmet, a hisztéria határát súroló érveléssel igyekszik meggyőző lenni, a talpnyalásig megalázkodva barátkozik, és gátlástalanul támad.

A liberálisok jól számoltak, amikor a tévés népszerűséget, valamint a szociáldemokraták ellen a stúdióban estéről estére bemutatott harsány politikai hadjáratot szavazatokra váltották. Szélesre nyitották a párt kapuját a nyers magyarellenességgel is élő Rareș Bogdan előtt, a PNL egyik kulcsfigurájává avanzsálták a 2019-es európai parlamenti választáson. A színes öltönyeiben magát jól öltözöttnek képzelő újdonsült politikus élt a lehetőséggel, a párt eredményei pedig visszaigazolták az elsősorban Klaus Iohannis államfő által szorgalmazott leigazolást. Rareș Bogdan listavezetőként joggal aratta le a győzelmi babérokat, első alelnökké avanzsált a PNL-ben.

Most, kevéssel a liberálisok vezette koalíció hatalomra kerülése után, főműsoridőben Iohannis kedvenc fegyverhordozója elkezdte újabb show-műsorát. Nem a nézettség növelése, hanem a hatalom megszerzése céljából. A Ludovic Orban pártelnökkel szemben megfogalmazott kritikák nem alaptalanok. A PNL erdélyi pártszervezeteinek nagy része – élükön olyan valóban fajsúlyos politikusokkal, mint Emil Boc, Ilie Bolojan, Gheorghe Falcă vagy a tehetségesnek tűnő Robert Sighiartău – joggal lehet elégedetlen a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) könnyedén átengedett minisztériumokkal, a liberális tárcavezetők személyével. Az Orban által vezetett PNL második helye a parlamenti választásokon úgyszintén elég indokot szolgáltathat az elégedetlenségre.

Egy politikai formáció belső viszonyai szinte mindig zűrösek, azok hirtelen felszínre törése mögött viszont általában egészen más motivációk vannak, mint amit a „reformerek” hirdetnek. Rareș Bogdan nem könnyű eset. A nehéz természet türelmetlenséggel párosulva veszélyes, főleg, ha az illető túlságosan közel van egy párt vezetéséhez. A volt műsorvezető mostani előadása részben sértettségből fakad, amiért nem kapta meg a vágyott belügyminiszteri posztot. Ez a csalódás írta kicsit át Bogdan hatalmi pozíciószerzésre vonatkozó terveit. Iohannis mellett ő akarja diktálni a tempót a PNL-ben, 2024-ben pedig államfő szeretne lenni. Ehhez nem feltétlenül van szüksége a pártelnöki posztra, „csak” egy olyan liberális politikusra, akit Iohannisszal vállvetve befolyásolhat, irányíthat. Ha nem adódik ilyen jelölt, „kénytelen” ő maga beszállni a harcba.

A PNL háza táján történtekben az eddigi sokéves tapasztalatok alapján különösebb meglepetés nincs. Rareș Bogdan erre készült már a Realitatea stúdiójában is. A belharcok a román politikában amúgy mindennaposak. Emiatt is instabil, kiszámíthatatlan a bukaresti kormányzás közel egy évtizede. Ez a mostani ürülékkavarás a legnagyobb kormánypártban mégis visszatetszőbb a korábbi leszámolósdiknál. A járvánnyal nehezen küzdő, súlyos gazdasági helyzetben lévő Romániában még jóformán el sem kezdte a munkát az új koalíció által támogatott kormányzat. Nem készült még el az idei költségvetés. A pártok közösen összeírták a vágyaikat, ebből lett az új kormányprogram, de  vázlatosan sem hallottunk semmilyen rövid, vagy hosszú távú stratégiát Florin Cîţu miniszterelnöktől. Eközben még az egység látszatára sem képesek a „vörös pestis” európai alternatívájaként beharangozott PNL-ben.

Iohannis szeretett fészkében lassan Rareș Bogdan lesz az úr. Az államfő küldte a pártba az intrikus marosújvári exhibicionistát, s csak Iohannis állíthatja meg őt. Ha akarja. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.