2012. október 09., 10:022012. október 09., 10:02
Most viszont Craiován készíthettek hasonló felvételeket a híradósok: a rendőrség és a csendőrség egységei autóbuszokra ültették a város egyik negyedében illegálisan megtelepedett nomádokat, és hazaküldték őket származási helyükre.
A város lakói természetesen fellélegeztek – azonban minden bizonnyal csupán egy időre, hiszen a hazaküldött romáknak otthon ugyanannyi kereseti lehetőségük van, mint eddig: vagyis semennyi. Ezért valószínűleg legfeljebb hetek kérdése, amíg újra felkerekednek, hogy az ország valamely nagyobb városában vagy külföldön próbáljanak szerencsét – akár ócskavasgyűjtést jelent ez, akár más, a büntető törvénykönyvbe ütköző elfoglaltságot. Hogy a romák hazazsuppolása még félmegoldásnak sem alkalmas, arra az EU nyugati tagállamaiban már rájöttek.
A francia nagykövet nyilatkozata, miszerint a cigánykérdést európai üggyé kell emelni, hiszen hiába küldik haza őket – még hazatérési segélyt is biztosítva –, úgyis visszatérnek. Egyelőre úgy tűnik, hogy a román illetékesek még mindig nehezen fogják fel, hogy a romakérdés megoldása nem abban rejlik, ha eltüntetik őket szem elől – vagy azáltal, hogy kizsuppolják őket a városokban vagy azok környékén felépített illegális táboraikból, vagy oly módon, hogy egyszerűen nem tesznek semmit, csupán hagyják, hogy tízezres nagyságrendben utazzanak a nyugati EU-tagállamokba, hiszen addig sem nekik kell a problémával foglalkozni.
Csakhogy egyre egyértelműbb, hogy ebből a nyugati uniós tagoknak kezd mindjobban elegük lenni. A román schengeni csatlakozás halogatása már intő jel, de most már az amúgy nem Schengen-tag britek is azzal fenyegetőznek, hogy a nagyszámú problémás bevándorló miatt korlátozzák egyes EU-tagállamok polgárainak beutazását. És ne legyenek kétségeink: ha a gazdasági válság továbbra sem csitul, Bukarest pedig továbbra is csak a cigányprobléma „exportjára” lesz képes, előbb-utóbb nem csupán a londoni illetékesekfejében fordulnak meg hasonló ötletek.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.