Kiss Judit

Kiss Judit

Pillepalack, pulóver, ökológiai lábnyom

2022. augusztus 23., 10:522022. augusztus 23., 10:52

Pazarlunk, nem gondolkodunk a fogyasztásról környezettudatos módon, felelőtlenül szemetelünk – nagyjából így jellemzik a statisztikák és szakértők a romániai lakosság környezethez, természethez, hulladékgazdálkodáshoz és energiamegtakarításhoz való hozzáállását. Gyakorta hangzik el, sőt már közhelyszámba megy, hogy „társadalmi szinten mentalitásváltásra van szükség”. Ez nem vitás.

Bár azt is tapasztalhatjuk a mindennapokban, hogy apró lépések történnek a környezettudatosság kialakítása felé vezető úton – tavasszal, ősszel nagyszabású szemétgyűjtő akciókat tartanak, „zöld hetet” szerveznek az iskolákban, stb. –, azért még mindig elég alacsony szintű tájainkon a környezettudatosság. Maga a miniszter is elismeri, hogy Romániát „megtisztítani” egyelőre lehetetlen küldetésnek tűnik, és ha jól körülnézünk a saját környékünkön, ez érzékelhető is. Elég, ha csak azt vesszük figyelembe, hogy a tudatosító kampányok ellenére mennyi hulladékot hagynak szerteszét az emberek a lakott településeken éppúgy, mint a természetben. Vagy ha azt nézzük, hogy sokan nem törődnek a szemét szelektálásával: gyakorta még mindig egyazon zacskóba kerül a kenyérhéj, a pillepalack és a kartonpapír. Vagy ha nem is kerül egyazon zacskóba, hiszen sok lelkiismeretes polgár külön rakja, megesik, hogy a kukásautóban már „összevegyül”, mert az adott településen nem vezették be a szelektív hulladékgazdálkodást.

Az is jellemző ránk, hogy nyakló nélkül pazarlunk. Számítások szerint egy hazai háztartásból évente átlagosan majdnem másfél mázsa élelmiszert dobnak ki az emberek. A kelleténél sokkal több ruhaneműt vásárolunk, nehezen felbomló anyagokba csomagolt élelmiszert fogyasztunk, és így tovább. Bár az mindenki számára világos, hogy a rengeteg műanyag csomagolás előállítása, majd kidobása nagymértékben terheli a környezetet, a városi, de már lassan a falusi ember számára sincs sok alternatíva jelenleg ezen a téren. Alig lehet ugyanis élelmiszerhez, vagy bármilyen, boltban kapható termékhez jutni műanyagcsomagolás-mentesen. Vákuumos fóliába pakolva vesszük a húsfélét, a tejtermékeket, az ásványvizet, szinte mindent, ami az asztalra kerül, de műanyag csomagolás borít a papírszalvétától az iskolai füzeteken át a kozmetikumokig bármit, amit felhasználunk.

Világosan érzékelhető: vannak olyan területek, ahol a környezettudatosság mértéke és hatékonysága közvetlenül a mi döntésünkön, hozzáállásunkon múlik. Például kizárólag tőlünk függ, elhajítjuk-e a pillepalackot az erdőben, avagy a műanyagok számára fenntartott kukába tesszük, megvesszük-e magunknak a tizedik divatos pulóvert, vagy nem, és ilyen értelemben kisebb, avagy nagyobb ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Azonban olyan területek is vannak, ahol nem a mi döntésünkön múlik a környezettudatosság mértéke. Sajnos sok minden kívül esik az átlagember hatáskörén, erre csak egy példa, hogy a romániai vásárló csak ritkán vagy kismértékben válogathat a csomagolásmentes, avagy műanyaggal borított termékek között. Józan ésszel belátható, hogy a Földet nagymértékben terhelő, tönkretevő ipari tevékenységeket nem tudjuk befolyásolni. De akkor legalább azt tegyük meg, ami valóban tőlünk függ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.