Kiss Judit

Kiss Judit

Pillepalack, pulóver, ökológiai lábnyom

2022. augusztus 23., 10:52

2022. augusztus 23., 10:52

Pazarlunk, nem gondolkodunk a fogyasztásról környezettudatos módon, felelőtlenül szemetelünk – nagyjából így jellemzik a statisztikák és szakértők a romániai lakosság környezethez, természethez, hulladékgazdálkodáshoz és energiamegtakarításhoz való hozzáállását. Gyakorta hangzik el, sőt már közhelyszámba megy, hogy „társadalmi szinten mentalitásváltásra van szükség”. Ez nem vitás.

Bár azt is tapasztalhatjuk a mindennapokban, hogy apró lépések történnek a környezettudatosság kialakítása felé vezető úton – tavasszal, ősszel nagyszabású szemétgyűjtő akciókat tartanak, „zöld hetet” szerveznek az iskolákban, stb. –, azért még mindig elég alacsony szintű tájainkon a környezettudatosság. Maga a miniszter is elismeri, hogy Romániát „megtisztítani” egyelőre lehetetlen küldetésnek tűnik, és ha jól körülnézünk a saját környékünkön, ez érzékelhető is. Elég, ha csak azt vesszük figyelembe, hogy a tudatosító kampányok ellenére mennyi hulladékot hagynak szerteszét az emberek a lakott településeken éppúgy, mint a természetben. Vagy ha azt nézzük, hogy sokan nem törődnek a szemét szelektálásával: gyakorta még mindig egyazon zacskóba kerül a kenyérhéj, a pillepalack és a kartonpapír. Vagy ha nem is kerül egyazon zacskóba, hiszen sok lelkiismeretes polgár külön rakja, megesik, hogy a kukásautóban már „összevegyül”, mert az adott településen nem vezették be a szelektív hulladékgazdálkodást.

Az is jellemző ránk, hogy nyakló nélkül pazarlunk. Számítások szerint egy hazai háztartásból évente átlagosan majdnem másfél mázsa élelmiszert dobnak ki az emberek. A kelleténél sokkal több ruhaneműt vásárolunk, nehezen felbomló anyagokba csomagolt élelmiszert fogyasztunk, és így tovább. Bár az mindenki számára világos, hogy a rengeteg műanyag csomagolás előállítása, majd kidobása nagymértékben terheli a környezetet, a városi, de már lassan a falusi ember számára sincs sok alternatíva jelenleg ezen a téren. Alig lehet ugyanis élelmiszerhez, vagy bármilyen, boltban kapható termékhez jutni műanyagcsomagolás-mentesen. Vákuumos fóliába pakolva vesszük a húsfélét, a tejtermékeket, az ásványvizet, szinte mindent, ami az asztalra kerül, de műanyag csomagolás borít a papírszalvétától az iskolai füzeteken át a kozmetikumokig bármit, amit felhasználunk.

Világosan érzékelhető: vannak olyan területek, ahol a környezettudatosság mértéke és hatékonysága közvetlenül a mi döntésünkön, hozzáállásunkon múlik. Például kizárólag tőlünk függ, elhajítjuk-e a pillepalackot az erdőben, avagy a műanyagok számára fenntartott kukába tesszük, megvesszük-e magunknak a tizedik divatos pulóvert, vagy nem, és ilyen értelemben kisebb, avagy nagyobb ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Azonban olyan területek is vannak, ahol nem a mi döntésünkön múlik a környezettudatosság mértéke. Sajnos sok minden kívül esik az átlagember hatáskörén, erre csak egy példa, hogy a romániai vásárló csak ritkán vagy kismértékben válogathat a csomagolásmentes, avagy műanyaggal borított termékek között. Józan ésszel belátható, hogy a Földet nagymértékben terhelő, tönkretevő ipari tevékenységeket nem tudjuk befolyásolni. De akkor legalább azt tegyük meg, ami valóban tőlünk függ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.