2011. július 07., 09:412011. július 07., 09:41
Ritkaságnak számít ugyanis manapság, hogy egy olyan embert állítanak reflektorfénybe, aki valódi értékeket képvisel, úgymint bátorság, hűség, az elvek melletti mindenáron való kitartás. Bár az egyháznak nem állt módjában olyan médiakampányt csinálni a mártír püspök vasárnapi boldoggá avatásának, hogy több ember gyűljön össze a ceremóniára, mint amennyien egy Shakira-koncerten részt vettek volna, mégis nagyon sok emberrel sikerült megismertetniük Scheffler Jánost, illetve azt, amit ő képviselt. (Az, hogy „csak” 10 ezren jelentek meg, elsősorban annak tudható be, hogy az emberek inkább vevők az olcsó szenzációra, mint arra, hogy valaki példáján elgondolkodva esetleg számot vessenek magukkal.)
A közfigyelem felkeltésében nyilván nagyon nehéz versenybe szállni azokkal a celebekkel, akik számára – a közízlés ismeretében – menedzserek és szociológusok hada sok-sok pénzből alakít ki egy-egy imázst. Egy imázst, ami olyannyira súlytalan vagy annyira hamis, hogy még az érintettek sem háborodnak fel azon, ha időnként a bulvársajtó leleplező cikkekkel támadja őket, sokszor a magánéletük titkait teregetve ki. Elvégre a médiában jelen kell lenni mindenáron, ez hozza a pénzt, náluk pedig kivétel nélkül minden eladó. A magam részéről viszolyogtam, amikor megtudtam, hogy az EDDA frontembere, Pataki Attila, aki a „munkástestvérek” életéről, gondjairól énekelt (amíg át nem váltott mulatósra) zálogházakat tart fenn.
Nem kevésbé visszataszító a másik médiasztár, Stohl András esete, aki tévésorozatban egy kötelességtudó, ízig-vérig becsületes rendőrtisztet alakított, most pedig – miután részegen és bedrogozva balesetet okozott, majd megpróbált kereket oldani – mindent elkövet annak érdekében, hogy a bíróság ne szabja ki rá a törvény által előírt büntetést. És folytathatnám a sort például a vezető politikusokkal, akiknek többsége az ördög öreganyjával is szövetkezne, csak megkaparinthassa a hatalmat, mit sem törődve azzal, hogy miket ígért, amikor a szavazatokért kuncsorgott. Úgy vélem, sok olyan kezdeményezésre van szükség, mint amilyen a szatmári püspökségé volt, hátha megcsömörlenek egyszer az emberek a hazugságtól és a képmutatástól, és megtanulnak a valódi értékekre figyelni, olyan embereket követni, akik erre érdemesek.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!