Balogh Levente
2017. július 17., 23:072017. július 17., 23:43
2017. július 17., 23:072017. július 17., 23:43
Ismét csak megmutatta a PSD–ALDE-koalíció, hogy miközben gazdasági téren irreálisnál irreálisabb, a gazdasági egyensúly veszélyeztetése nélkül nemigen megvalósítható béremelési és adózási ötletekkel áll elő, az államháztartás számára pozitív eredményekkel kecsegtető javaslatokat szilárd magabiztossággal képes lesöpörni az asztalról.
Eugen Teodorovici volt pénzügyminiszter – aki péntekig Mihai Tudose jelenlegi kormányfő tanácsadójaként tevékenykedett – a jelek szerint tévesen hitte, hogy alakulata, a Szociáldemokrata Párt és az általa irányított kormány legalább bizonyos mértékig hajlandó vagy képes racionálisan gondolkodni, amikor fölvetette: az államosított vagyon visszaszolgáltatását követően meg kellene fontolni a jelentős nyereséggel üzleti tevékenységet folytató román ortodox egyház megadóztatását.
Nos, nem telt el huszonnégy óra a nyilatkozat megtétele után, és Teodorovici már nem volt a miniszterelnök tanácsadója, a PSD elnöke, Liviu Dragnea pedig leszögezte: szó sem lehet az ortodox egyház megadóztatásáról. Pedig nem kell ahhoz ateistának vagy egyházellenesnek lenni, hogy az egyszerű adófizető polgár jogosnak találja Teodorovici felvetését. Igaz ugyan, hogy a kommunizmus idején az ortodoxoktól is koboztak el vagyonelemeket, ugyanakkor végül a nacionálkommunista rendszerben a társutasságot vállaló ortodox egyház jelentős nyereségre tett szert, hiszen megkapta, és sok helyen a mai napig is bitorolja a kommunisták által betiltott görögkatolikus egyház templomait és egyéb ingatlanjait.
1990 után pedig elképesztő vagyongyarapodáson ment keresztül a görögkeleti egyház. Állami és önkormányzati támogatások garmadájából épített templomokat, illetve tett szert ingatlanokra, mára pedig az ország egyik legjövedelmezőbb üzleti vállalkozásává vált. A gyertya- és kegytárgykereskedés mellett nyomdái és könyvkiadói vannak, tucatnyinál is több cégnél rendelkezik részvényekkel, hatalmas erdő- és szántóföldbirtokai vannak, médiabirodalmat működtet – mindezt pedig jókora profittal. Ugyanakkor adót nem fizet, sőt további állami támogatásokért kuncsorog a Bukarestben épülő grandomán székesegyház befejezéséhez.
Márpedig – lássuk be – ez a helyzet még akkor is méltánytalan, ha az állam elvileg még mindig nem szolgáltatott vissza valamennyi, az ortodoxoktól elkobzott ingatlant vagy vagyontárgyat. Az elmúlt évtizedekben ugyanis a nem hivatalosan, de ténylegesen annál inkább államegyházi státust élvező ortodox egyház hihetetlen összegeket kapott közpénzből, már csak abból a megfontolásból is, hogy híveit az aktuális kormánypártokra való voksolásra buzdítsa.
Ilyen körülmények között pedig – a restitúciós igények rendezését követően – igenis elvárható, hogy a nyereséges cégbirodalmat üzemeltető egyház kivegye a részét a rá eső közterhekből, főleg annak fényében, hogy az állam jelenleg nem képes forrásokat biztosítani az autópálya-építésekre, de még a nyugdíjak folyósítására is alig.
Persze fölmerül, hogy ebben az esetben a magyar történelmi egyházaknak is adózniuk kellene, ami a jövőben szintén indokolt lehet, hiszen van jövedelemszerző tevékenységük. Csakhogy a különbség az, hogy miközben az ortodoxok óriási állami támogatásokat kaptak, a magyar egyházaknak még mindig bíróságon kell küzdeniük ellopott, de még vissza nem adott ingatlanjaik jelentős részéért, és a román állam botrányos bírósági ítéleteken keresztül – lásd az irgalmas rend által épített nagyváradi pénzügyi palota esetét – tovább packázik velük. Mindeközben óvoda-, iskola-, idős- és beteggondozó rendszert működtetnek, és a felsőoktatás működtetéséből is kiveszik a részüket.
Vagyis méltányos esetben a román államnak még akkor is évtizedekig kárpótlást kellene fizetnie nekik, illetve támogatnia kellene a közfeladatok ellátására irányuló tevékenységüket – tehát nem a templomépítést, ahogy ezt az ortodoxok esetében teszi –, ha egy hirtelen csoda folytán minden elorzott magyar egyházi ingatlant már holnap teljes egészében visszaszolgáltatnának.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!