Pataky István
2019. december 12., 07:592019. december 12., 07:59
A kisebbségben, azaz parlamenti többség nélkül kormányzó Ludovic Orban – Klaus Johannis államfő hűséges őrmestere – úgy viselkedik, mintha pártja nemrég földcsuszamlásszerű választási győzelmet aratott volna.
A PNL nem először keveri össze a különböző megméretéseket a meztelen valósággal. Először a májusi európai parlamenti választások után emelkedtek mennyei magasságokba az akkor még ellenzékben lévő nemzeti liberálisok, pedig a kétségkívül sikeres szereplés egyetlen képviselővel vagy szenátorral sem növelte létszámukat a bukaresti törvényhozásban. Novemberben Johannis nagy győzelmet aratott az elnökválasztáson, ami a közben hatalomra került PNL népszerűségét, legitimitását és befolyását is erősítette a román politikai térben, de úgyszintén érintetlenül hagyta a parlamenti erőviszonyokat.
A helyzet most az, hogy a hirtelen aktívra váltó államfő kormányának magabiztossága éles ellentétben áll a realitásokkal. Erőpolitikával élni erős parlamenti háttér hiányában csak antidemokratikusan lehet. Márpedig, ne feledjük, a PSD-t a legtöbb kritika azért érte, mert erőből vitt, illetve próbált átvinni a törvényhozáson olyan szabályozásokat, amelyek kizárólag az ő politikai szereplőinek az érdekeit szolgálták. Tette ezt egy 2016-os magabiztos parlamenti választási győzelem után, amelynek eredményeként kényelmes többséget tudhatott maga mögött a képviselőházban és a szenátusban. Ennek ellenére került ellenzéki össztűzbe a PSD – tegyük hozzá, sokszor joggal. Ugyanis semmi sem jogosíthat fel egy politikai erőt kizárólag öncélú, antidemokratikus lépésekre.
Érthető, hogy a PNL most gyorsan akarja igazolni kormányzóképességét, s teljesíteni igyekszik nagyvonalú ígéreteit. De eközben úgy akar élni a parlamenti felelősségvállalással való elfogadás eszközével, mintha azt az alkotmányban egy kormányzási formaként rögzítenék. Semmibe veszi a felelőtlen kijelentéseivel pénzromlást okozó pénzügyminiszter elleni egyszerű indítvány megszavazását arra hivatkozva, hogy a PSD voksai hiteltelenek. Johannisék egyik leghangosabban hirdetett vágya a kétfordulós polgármester-választás visszaállítása, kevesebb mint fél évvel a helyhatósági megmérettetés előtt. Az indok? Így könnyebben visszaszorítható a PSD. Játsszunk el a gondolattal, hogy fordított a helyzet: a szociáldemokraták szeretnének gyakorlatilag a voksolás előtti célegyenesben mindenáron törvényt módosítani azért, hogy jobb eredményeket érjenek el, s megnehezítsék ellenfeleik dolgát. Ugye sejtik, mi következne? Tüntetéssorozat a demokráciáért, médiahisztéria diktatúraveszély miatt és brüsszeli aggodalom a jogállamért.
A jelenleg népszerű politikai jelszó szerint a szociáldemokraták korábbi intézkedéseinek megváltoztatásáért, a vörös pestist képviselő PSD egészének megbüntetéséért bármit meg lehet lépni. Ha ezt elfogadjuk hivatkozásként, akkor már csak egy kérdés marad: miben is különbözik az új hatalom a régitől?
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!