2013. február 08., 09:422013. február 08., 09:42
A lakók indoklása tökéletesen méltó egy 21. századi, multikulturalitásával kérkedő, művelődési hagyományaira méltán büszke, amúgy európai uniós tagállamban található, közép-európai városhoz: az az utca, amelyikben ők laknak, csak ne viselje semmilyen gyanús magyar alak nevét.
Mondjuk, ez legalább jelzi, hogy a legkevésbé sem személyes a dolog, nem azért lázadt fel a miniatűr utcácska mintegy harminc háztartása a városban 1927-ben született Bajor Andor ellen, mert kiskorukban meghatározó traumát okozott az Egy bátor egér viszontagságai című gyermekregény néhány fordulata, vagy esetleg azért, mert úgy értékelik, hogy az író humoros írásai nem ütik meg a Showder Klub színvonalát. Szó sincs erről: csupán az a bajuk vele, hogy magyar volt.
Az utcanév megmentésének érdekében esetleg meg lehetett volna kísérelni beadni nekik, hogy nem is magyar író volt, hanem német, hiszen a nevében is benne van, hogy bajor. Amennyire fogalmuk lehet bármely magyar vagy német (és megkockáztatjuk: román) író életrajzáról és egyéb paramétereiről, talán még be is vették volna. De most már mindegy: a kis, falusias, kertes házakból álló környéken található utca a továbbiakban a Veterán utca nevet viseli majd, ami lássuk be, igazságos, hiszen veteránból még Váradon is több van, mint Bajor Andorból, így valósul meg a marxi elmélet, miszerint a mennyiség előbb-utóbb minőséggé válik. Vagy nem, de mindenképpen végképp eltörli azt, ami korábban volt.
Na jó, azért ne legyünk igazságtalanok: az eddigi helyett az ígéretek szerint egy másik, névtelen utcát neveznek el a veteránok által legyőzött Bajor Andorról. Aztán reménykedjünk, hogy nem kell onnan is továbbköltöznie, mert a lakók szerint az utcához az ő nevénél mégis sokkal jobban illene – valamely mai hős után – például a Kulturálatlan kirekesztő vagy Az ismeretlen betelepített elnevezés.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.