Bálint Eszter

Bálint Eszter

Négyen méltányosan 2600 lejből?

2019. január 21., 09:362019. január 21., 11:27

2019. január 21., 09:362019. január 21., 11:27

Talán előbb a méltányos kifejezést kellett volna meghatározniuk az Életminőséget Tanulmányozó Intézet (ICCV) „szakembereinek”, amikor arra a következtetésre jutottak, hogy a méltányos élethez egy városon élő, két felnőttből és két gyermekből álló családnak elég havi 2600 lej, vidéken pedig 2100 lej is. Hogy az Országos Statisztikai Intézetről (INS) ne is beszéljünk, amely úgy kalkulál, hogy városon a minimális fogyasztói kosárhoz egy családnak elég 2299 lej, vidéken pedig alig 1494 lejből is lehet boldogulni.

Nem kis iróniával mondjuk tehát: még jó, hogy a Központi Csődvédelmi Tanács (CINC) az előbbi adatsorokat vette alapul, amikor meghatározta, hogy mennyi pénznek kell egy családnál maradnia, ha adósságot törleszt. Számításaik szerint tehát városon egy felnőttnek elég havi 797 lej, a 14 évesnél nagyobb gyereknek 587 lej, a kisebbeknek pedig 419 lej. Vidéken eközben a felnőttekre 644 lej, a 14 évesnél nagyobb gyerekekre 473 lej, a kisebbeknek pedig 339 lej jut.

Nézzünk kicsit a számok mögé. Ahogyan a szociológusok magyarázzák, ez egy átlag, ami úgy jön ki, hogy átlagolják azt, hogy ki, hol, mennyiből él meg Románia különböző vidékein. Logikus, így számolnak átlagbért és még sok mindent. Csakhogy ha valaki adósságot törleszt, akkor biza bekerül ebbe a skatulyába, és éljen bárhol az országban, lehet, hogy mindössze ennyit hagynak neki és családjának a mindennapokra.Márpedig ez – valljuk be – édeskevés.

Feltételezzük, hogy a lakás törlesztőrészlete az adósság, így ez a tétel kipipálva. Az élelmiszerre szánt 1069,8 lej fejenként nem egészen napi 9 lejt jelent – a legolcsóbb párizsi és egy ügyesen trükköző háziasszony kell ahhoz, hogy üsse a széle a hosszát. Vagy egy vidéki rokon, aki néha küld egy kis kóstolót a disznóvágások után, egy-egy csirkét, zöldséget, krumplit meg zsákszámra.
A lakás fenntartására szánt 405,4 lej is spártai életmódot feltételez, hiába csűrjük-csavarjuk, ha most a téli fűtésszámlák és év eleji adófizetés idején ennél jóval többre van szükségünk, akkor a költséghatékonyabb nyári hónapok nemigen tudják visszabillenteni az átlagot erre a szintre.
A közlekedés kapcsán pedig csak annyit, hogy még a tömegközlekedéssel számolva sem jut mindenkinek bérlet – legalábbis például Nagyváradon két felnőtt és két gyerek esetén ez már havi 240 lejre rúgna.

A ruházati cikkeket nem kommentálnánk, hiszen az ízlés és habitus kérdése – de időnként csak kell cipőt venni, ha az aktuálisnak már kilyukad a talpa, és az a csaknem 140 lej legfeljebb turkálóban vagy a kínaiban elég egy pár lábbelire. Az öregek viszont nem hiába mondogatták, hogy túl szegények vagyunk, hogy olcsót vásároljunk.

Persze innen-onnan le lehet csípni pár lejt, és az sem egészen világos, hogy a különböző termékek és szolgáltatások kategóriánál megjelölt 132,2 lejbe mi fér bele, tény viszont, hogy a postai szolgáltatásoknál és távközlésnél szereplő 20,9 lejből még a kábeltévére sem futja, nemhogy legalább három mobiltelefon-előfizetés havi díjára. Hogy az oktatás, szórakozás és kultúránál szereplő 53,4 lejről ne is beszéljünk, abból ugyanis maximum egyetlen könyvet vehetünk, de se moziba, se színházba nem jut el az egész család, és akkor még a tanfelszerelésről, oktatási segédanyagokról, netán magánórákról nem is beszéltünk. 132 lejes egészségügyi kiadások mellett pedig mentsen az ég attól, hogy valaki lebetegedjen a családban.

Egyetlen ponton őszinte az Életminőséget Tanulmányozó Intézet számítása: kertelés nélkül leszögezi, hogy ebből a „méltányos” élethez szükséges fogyasztói kosárból szállodai szállásra, vendéglői étkezésre vagy egy kávézásra sem futja. Ellenben úgy kalkulálnak, hogy egy család havi 236 lejt is félre tud tenni a (még) nehezebb napokra. (Ha egyáltalán lehet ezt fokozni.)
Így inkább csak annyit mondunk: próbáljanak meg legalább egy hónapig megélni ennyiből azok, akik kiszámolták: nemhogy a létminimum határán, hanem egyenesen „méltányosan” is boldogulni lehet belőle. Ez lenne a #2600lejkihívás.

#nofoodchallenge (vagyis semmiétel-kihívás) már van. Talán a kettő együtt működne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Egy félidő a pokolban

Azért a fene gondolta volna, hogy az előző foci Eb-hez képest – legalábbis a hivatalos „könyvelésben” rögzített eredmény szerint – jobb magyar szereplés után keserű szájízzel marad az ember Szoboszlaiék kontinensbajnoki kalandjának vége után.

Makkay József

Makkay József

Ki szeretne szakmát tanulni?

Rájár a rúd a romániai szakoktatásra. A közbeszédben gyakran elhangzó szakmunkásképzés szükségessége olcsó szlogenné vált, mert a tanügy mostohagyerekeként kezelik, ahova a ,,megbélyegzett” gyerekek kerülnek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Iohannis NATO-kalandja

Aki csak egy kicsit is tisztában van az erőviszonyokkal, az mindvégig tudhatta, hogy Klaus Iohannis román elnöknek természetesen fikarcnyi esélye sincs arra, hogy megszerezze a NATO főtitkári tisztségét.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ha foci Eb, akkor magyarok

Ha már annyira divatos manapság, akkor én is coming outolok egyet annak apropóján, hogy Németországban zajlik a most kezdődő labdarúgó Európa-bajnokság: az 1990-es labdarúgó-világbajnokság óta hosszú évtizedekig a németeknek szurkoltam.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Méltóságot a győzőknek!

Természetesen el lehet vitatkozni azon, illik-e a történelmi jelző az RMDSZ által a vasárnap rendezett európai parlamenti, valamint helyhatósági választáson elért eredményére.

Makkay József

Makkay József

Magyarok román pártszínekben

Nehéz választási kampányon és szavazáson vagyunk túl. Nem csak azért, mert félő volt, hogy az RMDSZ nem lépi át az ötszázalékos választási küszöböt, hanem a román pártok keresztül-kasul Erdélyben magyar jelölteket is indítottak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Választások közel és távol

Sajátos együttállás: vasárnap egyszerre szavazhatunk arról, hogy kik képviseljék az erdélyi, partiumi és bánsági magyar közösséget a legalacsonyabb – azaz önkormányzati – és a legmagasabb – vagyis európai parlamenti – szinten.