2011. szeptember 06., 08:082011. szeptember 06., 08:08
Azóta viszont beigazolódott, hogy a teljesen liberalizált gazdaság épp olyan kiszolgáltatott helyzetbe sodorja az emberek millióit, akár a diktatúrák. Emiatt sok országban kezdik belátni, hogy mégiscsak szükség van az állam szabályozó szerepére, mely mindamellett, hogy meghagyja a lehetőséget a magánbefektetések mérsékelt profitszerzésére, vigyáz az állampolgárokra is annak érdekében, hogy ma is, ugyanakkor 20-30 év elteltével is biztosítva legyen a megélhetésük. Romániában azonban az állam nem jó gazdaként lép fel, hanem sokkal inkább a kizsákmányoló multikhoz hasonlít, azaz a pillanatnyi anyagi haszon megszerzését fontosabbnak tartja bárminél.
Ez olvasható ki Cseke Attila volt egészségügyi miniszter lemondásából, aki azt sérelmezte, hogy a pénzek leosztásánál figyelembe sem vették a véleményét, mivel az általa vezetett tárca nem hoz pénzt. Pedig egy jól működő egészségügyi rendszer kialakítása igenis hoz hasznot, hisz a jobb egészségnek örvendő társadalom többet képes termelni, ez azonban hosszú távú dolog. Ide sorolható az is, hogy a felsőoktatást kiengedték a kezük közül, és lényegében bárki szerezhet egyetemi diplomát, akinek elég sok pénze van. Hogy ezáltal százezerszám termelik az okleveles munkanélkülieket, az szintén csak hosszú távon érezteti hatását. A rövid távú gondolkodás legékesebb bizonyítékát pedig épp a napokban láthattuk, amikor leváltották az országos környezetvédelmi ügynökség vezetőjét, mivel az ország elvesztette a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési egységekkel való kereskedési jogát.
Az új vezetőnek pedig épp azt adták házi feladatul, hogy tegye eladhatóvá a kvótafölösleget. Érthető ugyan, hogy szükség lenne arra a másfél milliárd lejre, ami ebből befolyna, viszont itt lényegében arról van szó, hogy a környezetvédelmi hatóságot ahelyett, hogy az erdőirtás megfékezése vagy az elhagyott bányák biztonságossá tételére ösztönöznék, arra kényszerítik, hogy a pénzszerzéssel foglalkozzon. Ráadásul egy olyan üzlet révén, melynek eredményeképp egy másik ország hatalmas mennyiségű mérges gázt engedhet ki a légkörbe. A multik miután kiaknáznak egy-egy új „vadászterületet”, továbbállnak. De vajon mit kezdenek a következő kormányok, ha a mostaniak végletesen kifosztják az ország erőforrásait?
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.