2012. március 26., 08:172012. március 26., 08:17
Nagyon úgy tűnik, hogy a dac mellett – minden áron meg akarja mutatni, hogy nagyobb a támogatottsága, mint a riválisoknak – az RMDSZ elzárkózása a koalíciókötés elől annak is betudható, hogy tulajdonképpen lemondtak a marosvásárhelyi polgármesteri szék megszerzéséről, eleve feltartott kézzel indulnak csatába, mivel a magyarság lecsökkent számaránya és a jelenlegi polgármester népszerűsége miatt megnyerhetetlennek tartják azt.
Holott ennek nem feltétlenül kellene így lennie – csak időben hozzá kellett volna fogni egy olyan jelölt megtalálásába és felépítésébe, aki legalább a magyar közösséget képes egységesen maga mögé állítani. (Ez természetesen az összes többi településre is érvényes).
Az ugyanis, hogy a felmérések szerint a magyarok jelentős hányada inkább a tizenkét éve regnáló román polgármesterre szavazott és szavazna idén is, azt jelzi, hogy egyrészt nem sikerült olyan személyt találni, aki hitelesen képviselte volna az alternatíva lehetőségét, másrészt azt, hogy az üzenetet – hogy miért fontos egy magyar polgármester – nem voltak képesek egyrészt jól érthetően megfogalmazni és minden potenciális választóhoz eljuttatni.
Persze nem másodlagos kérdés az sem, hogy mennyire bíznak a választók az elmúlt húsz évben a voksaikat etnikai alapon kérő, de az utóbbi évek kormányzati tevékenysége nyomán erősen erodálódott RMDSZ-ben. Talán ezért is lenne szerencsésebb egy olyan jelölt, aki nem a tulipános logó alatt, hanem koalíciós támogatással indul.
Országos szinten az RMDSZ-nek nem kell aggódnia a parlamentből való kiesés miatt – az alternatív küszöb miatt hat képviselő- és három szenátorjelöltje nagy valószínűséggel képes lesz nyerni választókerületében. Külön indulás esetén tehát előfordulhat, hogy a magyar képviselet vonatkozásában örülnünk kell, ha sikerül minimalizálni a veszteséget – míg az együttműködés a közös nyereség maximalizálásáról szólna.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.